Yazar: Barış Soref
 dakikalık okuma

Bir Dijital Ürün Olarak Online Öğretim İşi: Yeni Başlayanlar için Online Eğitim Seti Oluşturma Rehberi

Her hangi bir konudaki bilginizi, uzmanlığınızı ve tecrübenizi kalıcı bir video eğitim seti'ne dönüştürerek online bir eğitim işi oluşturmayı mı planlıyorsunuz?

Sizin gibi düşünen pek çok insan için bu, kendi dijital ürününüz ile online işinize sahip olabileceğiniz bir kariyer planının ilk adımı olabilir.

Online eğitim özellikle daha dar çerçevede bulunan niş konular açısından son yıllarda sürekli büyüyen bir pazar olmaktadır.

Dünya çapında 2026 yılına kadar 457,8 milyar dolarlık küresel bir pazar büyüklüğüne ulaşması beklenmektedir.

Bu yönüyle senelik olarak %10'luk bir büyüme oranı ile yakın zamanda da yavaşlaması pek mümkün görünmemekte olduğunu düşünüyorum.

online eğitim seti oluşturma

Ama gerçekçi olmakta da fayda var tabi. Başkalarını eğitmek ilk bakışta göründüğü kadar kolay bir iş değildir.

İlgi alanınızda olan konuyu etkin bir şekilde öğretmek; alanınızda uzmanlığa ve tecrübeye sahip olmak ile bu bilgiyi rafine bir eğitim seti ile anlaşılacak bir şeye dönüştürmek arasında bir denge kurmayı gerektirir.

Alanınızda bir uzman olmak, online eğitim pazarında hedef kitlenizin iyi sonuçlar elde etmesini sağlayacak başarılı bir iş kurmanız için eşsiz bir fırsattır. 

Ama kendinizi illa bir uzmanlık ile de sınırlamamalısınız. Çünkü pratik olarak her hangi bir konuyu karşı tarafınızdakinden biraz daha iyi biliyorsanız, onu diğer tarafa faydalı bir şekilde aktarabilirsiniz demektir.

İlla en yetkin uzman olmaya gerek yok. Her zaman konuya yeni başlayanlar olacağı için, eğitim seti pazarında daima yeni başlayanlar için yapılan eğitim setlerine yeterli ilgi olmaktadır.

Online eğitim, geleneksel eğitimdeki engelleri yıktığı için öğretebileceklerinizin de sınırı yoktur. Ama önce, online olarak nasıl öğreteceğinizi öğrenmeniz gerekli.

Bu alanda başlamak için gerekli olan araçlarla ilgili aşağıda sizlere bazı fikirler vermek istiyorum.

Online Öğretimin Faydaları

Eğer buna gerçek bir iş gözü ile bakmaya cesaret edebilirseniz düşündüğünüzden çok daha fazla faydası olduğuna eminim.

Online öğretime rahatlıkla, büyüdükçe genişleyen, fırsatlar barındıran, oldukça karlı online bir iş modeli gözüyle bakabilirsiniz.

Bana göre online eğitim seti oluşturmanın avantajları;

 • Çalışma saatlerinizi kendiniz belirlersiniz.
 • Tamamen uzaktan çalışmak mümkündür.
 • Online varlığı sayesinde sağlam bir iş temeli yaratabilirsiniz.
 • Uzmanlığınızı başkaları tarafından onaylanmış olacaktır.
 • İçinizdeki girişimci ile kucaklaşmış olursunuz.
 • Kendi değerleriniz çerçevesinde bir marka oluşturmuş olursunuz.
 • Takipçileriniz size ödeme yapmaktan memnun müşterilere dönüşeceklerdir.

Online öğretim ile nasıl gelir elde edebilirsiniz?

Online öğretime dair 4 temel yaklaşım var:

 1. Online öğretim platformları üzerinde eğitmen olarak.
 2. Online eğitim seti oluşturma ve online kurs yaratabileceğiniz pazaryeri platformları kullanarak.
 3. Online eğitim seti oluşturma ve online  kurs yaratabileceğiniz web tabanlı aplikasyonlar ile.
 4. WordPress ve onunla birlikte eğitim seti yaratabileceğiniz eklentiler kullanarak kendi web siteniz üzerinden eğitimleri sunarak.

İlk sırada saydığım öğretim platformları genelde örgün öğretime yada dil öğrenmeye katkı sağlamayı amaçlayan bir ihtiyaca hizmet etmekte.

Bu tip platformlara katılabilmek için muhtemelen bir şekilde yetkinliğinizi kanıtlamak yada gerçekten öğretmen olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor olabilir.

Türkiyede pek örneğini bulamadım ama ozelders.com veya gostudent.org gibi siteler var.

Yabancı olarak ise Tutor.com - Skooli - TutorMe - Wize Prep tarzı sitelerden bahsediyorum.

Pazaryeri tarzı online eğitim seti oluşturma platformları

Niş konularda online eğitim seti oluşturmak isteyen bir çok insanın ilk başvurduğu yöntem UdemySkillshare veya Udacity tarzı platformları kullanmaktır.

Fakat, bu platformlar ne kadar online eğitim seti oluşturmayı ve yayınlamayı kolaylaştırsalar da, bunun yanında sizin emeğinizden kâr etme amaçlarından dolayı bazı dezavantajlar da barındırmaktalar.

Önemli olduğunu düşündüğüm 3 tanesi şunlar;

 1. Pazaryerleri eğitim setlerinizin fiyatlandırılmasında size limitli olanaklar sunarlar. Bununda ötesinde pazaryerleri eğitim setlerinizi istedikleri zaman indirime sokabilirler ve tabi ki her satıştan elde ettiğiniz gelirin iyi bir bölümünü kendilerine alırlar.
 2. Pazarlama stratejilerinizde de size limitli olanaklar sunarlar. Yani bu tip platformda rakiplerinizle rekabet edebilmenin tek yolu genelde hep aşağı doğru fiyat indirmekten öteye geçemiyor.
 3. Öğrencilerinizin e-posta gibi gerçek kişisel iletişim bilgilerine erişme hakkınız yoktur.

Web tabanlı online eğitim seti oluşturma aplikasyonları

Bu tip aplikasyonlar aslında çok ideal olmakta. Çünkü genelde aplikasyonu satın aldığınızda size gerekli olacak tüm, eğitim seti oluşturma araçlarını, pazarlama araçlarını ve bir sürü faydalı sınav yapma,, mesajlaşma gibi olanakları içerilerinde barındırıyorlar.

Ayrıca bu platformlar üzerinden kendi alan adınızı da kullanarak kendinize aitmiş gibi görünen bir platformda oluşturma mümkün olmakta.

Fakat bu tip aplikasyonların en büyük dezavantajı da inanılmaz yüksek fiyatlarıdır. Özellikle yeni başlayan bir kişi için riske edilmesi anlamsız yükseklikte fiyatlara sahipler. .

Aşağıda açıklayacağım wordpress yaklaşımında sadece bir kere ödemeniz gereken ücretin çok daha fazlasını her ay ödemeniz gerekiyor.

Bu maliyetlere katlanmaya razı dünya çapında binlerce kişinin olması, bana göre bu piyasanın ne kadar kazançlı olduğunu gösteren işaretlerden birisi

Türkiye'de bir benzeri ile henüz karşılaşmadığım bu tip platformlara yabancı örnek olarak şunları verebilirim. Genelde mükemmel bir hizmet veren bu platformların fiyatlarını da merak ediyorsanız bakarsınız artık.

benim önerim...

Kendinize ait bir platform üzerinden online eğitim seti oluşturmak

Bana göre online eğitmenlik işi, hiç küçümsenmemesi gereken ve doğru uygulandığı takdirde tüm kontrolün sizde olacağı gerçek bir online iş modelidir.

Bu içinizdeki girişimci karakteri ile birebir bağlantılıdır. Hayalinizdeki eğitim tarzının sınırsız özgürlükte ortaya koyabilirsiniz.

Tabi kendinize ait bir iş olduğu için ücretini de kendiniz belirlersiniz.

WordPress ile eğitim seti oluşturmaya yarayan eklentiler

Tüm online işlerin bir web sitesine ihtiyacı vardır ve bunun için WordPress tek başına altından kalkabileceğiniz oldukça esnek ve ücretsiz bir platformdur.

Tabi burada şöyle bir durum var. WordPress online eğitim seti oluşturmak için tasarlanmış bir platform değil, özellikle ücretli eğitimlere erişim engellemek ve iyi kalitede bir deneyim sunmak için bazı değişiklikler yapmak gerekiyor.

Bunun için de aşağıda örneklerini verdiğim çeşitli eklentiler ekleyerek, web sitemizi istediğimiz amaç ve satış olanakları doğrultusunda şekillendirebiliyoruz.

Online Öğretimden Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Muhtemelen düşündüğünüzden çok daha fazla.

Genel bir öğretim platformuna katılarak onların size sunacağı tüm maddi ve teknolojik imkanlardan yararlanmış olursunuz.

Onlar tarafından belirlenen saatlik bir ücret alırsınız. Bu nedenle, tecrübe ve emeğinizin gerçekte değerinin karşılığını asla almazsınız. Aynı prensip, kurslarınızı online kurs pazaryerlerinde satmak için de geçerlidir.

Ancak online kurs veya eğitim setlerinizi bağımsız olarak – kendinize ait olan WordPress platformunuz üzerinden öğrettiğinizde, kendi fiyatlarınızı kendiniz belirlersiniz.

Ve verdiğiniz eğitim eğer bir takım insanlar için önemli bir sorunu çözüyorsa, bu fiyatı gayet yüksekte tutabilirsiniz.

Ne kadar yüksek?

Bu günün şartlarında makul fiyatlı, yüksek değerli bir eğitimi, yaklaşık 300 TL'ye kolayca satabilirsiniz. Ve günde sadece bir eğitim seti satmak gibi oldukça gerçekçi bir hedefe ulaşabilirseniz, bu yıllık yaklaşık 108.000 TL gelire eşittir.

Aynı başarıyı sağlayan ikinci bir eğitim seti yaparak online eğitim seti işinizi altı haneli gelir rakamlarına rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Başkalarının sahip olduğu online platformlarda ders verirken asla hayal bile edemeyeceğiniz bir gelir!

Online Bir Öğretmenin Özel Sertifikalara İhtiyacı Var mıdır?

… pek değil.

Pek çok eğitim platformu eğitmenlerini seçerken sertifika durumunu eğitimin kalitesini belirleyen bir unsur olarak kullanmaya çalışırlar. Ancak, yukarıda söylediğim gibi, sertifika sahibi olmadan da evden online öğretmenlik yapmak için bir kısıtlama yoktur.

Bana göre bir öğretmenin eğitim kalitesini belirleyen yegane unsur ona verilmiş pozitif referanslardır.

Yani daha önceden eğitim alanların memnuniyeti diyelim. İyi referanslar almak ancak iyi bir öğretmen olmaktan geçer.

Online dünyada referansları almak ve diğer yeni başlayanlara sunmak oldukça kolay olmaktadır.

Yani zamanla alanınızda tanındıkça aramalarda çıkacak ve sizden fayda sağlayanlar tarafından bir çok pozitif referansa sahip olacaksınız. İnsanlar bunları inceler ve görür.

Size bir püf noktası vereyim: Uzmanlığınızı online eğitim vererek paraya çevirmek için, özgün olmanız yeterlidir. 

Sertifikaya ihtiyacınız yok. İhityacınız olan şey karmaşık şeyleri açıkça anlaşılabilecek şekilde planlama ve sunma becerisidir.

online eğitim seti oluşturma

Online Öğretmeye Hazırlanmak için İpuçları

Bir eğitmen olarak sahip olduğunuz en büyük avantaj, başka kimsenin konuyu sizin gibi anlatmaması olacaktır. Yani özgünlük.

Kişiliğiniz, yaklaşımınız ve stiliniz sizi diğer rakiplerinizden ayıracak benzersiz özellikleriniz olacaktır.

Bu noktada, neyi öğretmekten keyif aldığınız, neyi öğretmekte iyi olduğunuz ve ayrıca neyi öğretmeyi SEVMEDİĞİNİZ oldukça önem kazanır.

Öğretim tarzınızı kendi kişiliğiniz ile harmanlayabildiğiniz sürece uzmanlığınızı başkalarına etkili bir şekilde aktarmanın benzersiz yollarını ortaya çıkartabilirsiniz.

Bu şekilde online eğitim seti oluşturma üzerinde kendi tarzınıza göre ustalaştığınız göreceksiniz.

Eğitim setinizi iyi planlayın

Bir onilne kurs veya eğitim seti az sayına modülden, onların alt bölümlerinden ve bölümler altında tekil derslerden oluşur. Bu şekilde her dersi kısa küçük parçalardan oluşturarak takip edilmesi daha rahat, sıkıcı olmayan bir yapı elde edilebilir.

Aynı zamanda kompleks bir işi küçük parçalara bölerek anlatmak, eğitimi alanların istedikleri sonucu daha rahat elde etmesini sağlayacaktır.

İyi planlanmış bir online eğitim setinin şu özelliklere sahip olması gerekir:

 • Başlıkları çok açık ve net ifadeler içeren modül-bölüm ve dersler.
 • Eğitimden geçenlerin kurs sonunda bir sonuç elde etmeleri gerekir. Ulaşılabilir sonuçları olmalı.
 • Somut, işe yarar araçlar sunulmalı.
 • İşe yarar kaliteli kaynaklar önerilmeli.
 • Yüksek kalite video ve yazı içeriği içermeli.
 • Konsepti anlamak ve becerileri geliştirmek için ödev tarzı materyaller içermeli.

Sınıflar ilgi duyduğumuz konularda ve eğlenceli olduklarında dersler keyif verir, öyle değil mi?

Konudan hiç sapmadan özgün bir şekilde, öğrencilerin ilgisini çeken bir deneyim yaratmak için bunları kullanmak lazım.

Her öğrencinin farklı bir öğrenme tarzı vardır. Kimi görsel, kimi yazı takip etmeyi tercih eder. Bir kere büyük emek vererek oluşturduğunuz eğitim setlerine elinizden geldiğince çeşitli içerik eklemekte fayda var.

İnsanların memnun kalmaması için bir sebep bırakmamakta fayda var. Bir çok kişi yaptığınız dolu dolu içeriğe saygı duyacağından dolayı da memnun kalacaktır.

Herkese hitap edebilmeye yardımcı olması için ders videolarını izlettikten sonra hemen uygulayabilecekleri kitap önerileri, kontrol listeleri yada kullanışlı PDF dokümanları eklemeyi düşünmelisiniz.

online eğitim seti oluşturma

Teknolojiyi Kullanın

Kimse görmediği ve duyamadığı bir eğitim deneyiminden iyi sonuçlar çıkartamaz.

Ev ortamında video ders kayıtları yaparken kaliteli bir görüntü ve daha da önemlisi çok kaliteli bir ses düzeneği kullanmanız ortaya çıkarttığınız değere katkı sağlayacaktır.

Ekran görüntüsü kaydetmek için ücretsiz yazılım.

Ses için basit bir yaka mikrofonu oldukça yeterli olacaktır. 


Eğer yazılım veya grafik tasarım tarzı bir program öğretiyorsanız veya ekranınızı paylaşarak bir şeyler anlatma durumundaysanız olan OBS programını kullanabilirsiniz.

Video montaj yapma için yazılım.

Video montajda kaliteyi arttırmak için gerekli olacaktır.

Daha önce hiç montaj yapmadıysanız camtasia programını önerebilirim. Oldukça basit ve eğitim seti yaratmak için tamamı ile yeterli olacaktır.

Bu arada kayıtları yapacağınız mekanın durumunu da ön görmelisiniz. Eğer evde kayıt yapacaksanız, sessiz, sakin bir alan ayırmak gerekir. Rahatsız edilmeden kayıt yapabilmelisiniz.

Çevreden gelecek trafik, inşaat, kedi köpek seslerinin de kabusunuz olmasına hazırlıklı olun.

Sosyal motivasyonu kullanın

Sosyalleşerek öğrenilebilecek konular vardır. Eğitim setlerinizin yanında bu tip bir tartışma forumu oluşturmayı düşünebilirsiniz. Mesela bir facebook grubu ile bu işi görebilirsiniz.

Öğrencilere eğitim sürecinde soru sorabilecekleri bir olanak sunmak ve tabi bu soruları zaman geçirmeden cevaplamakta dijital ürününüze değer katacaktır.

Webinar tarzı programlar ile yada bire bir görüşme olanakları ile de eğitimi destekleyebilir bu ek olanaklar için daha yüksek ödeme planları oluşturabilirsiniz.

İletişimi bir şekilde sıkı tutmalısınız. Öğrencilerinizin kendileri ile yeterince ilgilenildiği hissini hissetmelerini sağlamalısınız.

Ben bunun için önceden hazırladığım bir mail serisini kullanmıştım.

 • Öğrencinin eğitimi 1 ay da bitirebileceğini ön gördüm.
 • Hafta da 1 kere olmak üzere 4 adet önceden hazırladığım e-postaları otomatik olarak tüm satın alanlara gönderdim.
 • E-postalarda ne aşamada olduklarını, soruları varsa sorabileceklerini ve ilerde neler yapması gerektiği hakkında bazı bilgiler verdim.
 • Öğrenciler bu e-postaları ciddiye alıp, bazı bahaneler ile geri dönüş yapıyorlardı.  

Otomatik mail gönderme işlemini toplu mail atmaya yarayan programlar ile yapabilirsiniz.


Örneğin mailchimp veya mailerlite'ın ücretsiz planları ile hem toplu mail atabilir hem de bu otomatik serileri oluşturabilirsiniz.

E-posta desteği vermek için ücretsiz planı olan yazılım.

Öğrencilerinizin kendilerini özel hissetmelerini sağlamalısınız

Katılımcılarınıza e-posta ile destek vermek için iyi bir ticket tarzı destek programı olan freshdesk'i tavsiye ederim. Ücretsiz planı ile öğrencilerine harika bir destek deneyimi sağlayabilirsiniz.

Öğrencilerinizi motive edin.

Sözleriniz ile, yönlendirmeleriniz ile daima öğrencilerinizi pozitif yönde motive etmeye özen gösterin.

Dersler online ve banttan dahi olsa onların dersten kopmamaları için özen gösterdiğinizi fark ettirin.

Sizce hangi eğitim öğrencileri daha çok motive edebilir. Online olan mı? Birebir olan mı? Her yöne çekilecek bir soru değil mi?

Aslında öğrenciler sevdikleri ve ilgi duydukları bir konunun içinde olmaktan ve fayda sağladıklarını görmekten motive olurlar. Hangi formatta olduğunun çok ta bir önemi yoktur.

İçeriği elinizden geldiğince zengin tutmakta fayda var ama, asıl önemli olanın eğitim sonucunda öğrencinin elde edeceği sonuç olduğunu da unutmayın. Çünkü çok fazla içerik boğucu ve sıkıcı da olabilir.

Öğrencilerinizi elde etmek istedikleri sonuca doğru kesin adımlarla konudan kopmadan yönlendirmeye çalışmalısınız.


Unutmayın; öğrenciler sizin eğitim setinizi içerisindeki bilgileri öğrenmek için almıyorlar, bilgileri öğrendikleri zaman ulaşacakları değişim için alırlar

Motivasyon bununla birlikte kendiliğinden gelecektir.

Beklentileri Netleştirin

Online kursunuz vaad ettiği tüm beklentileri karşılayabilmeli.

Bu nedenle eğitim setiniz içerisinde öğrencilere ne öğreteceğinizi ve ne öğretmeyeceğinizi net bir şekilde açıklamalısınız.

Kurs sonunda öğrencilerin nasıl bir değişim yaşayacağını tanıtımlarınızda ve pazarlama unsurlarınızda basit cümlelerle açık bir şekilde belirtmeye çabalamalısınız.

Sonrasında artık bunları karşılamak size kalıyor. Ağzınıza çiğneyebileceğinizden büyük bir lokma almamaya dikkat edin.

Odaklı, açık hedefler koymak hem bu kursu almak isteyen insanların soru işaretlerini giderecek hem de, dizin kursunuzu düzenlemenize ve sınırlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bir konuyu anlatırken her şeyi aktarmaya çalışmak başlangıçta oldukça boğucu gelebiliyor.

Her şeyi anlatmak yerine sadece odaklı bir konuyu anlatmak ile başlamakta fayda var.

Yeni bir eğitim yaratma sıra sende

Elimden geldiğince online eğitim seti oluşturmaya başlamanın adımlarını parçalara bölerek aktarmaya çalıştım.

Karlı bir sektör olmasına rağmen içeriğinde bir çok tuzaklarda barındırdığınız düşünüyorum. Bu sebeple özellikle bu yönlerini öne çıkartmak istedim.

Online kursunuzu yada eğitim setinizi ortaya çıkarmadan önce hangi yolu seçeceğinizi kendi koşullarınıza göre baştan planlamanız gerekiyor.

Uzun ve yorucu bir süreç olacaktır. Planlı gitmezseniz bitiremezsiniz.

Online öğretim yapmaktan fayda ve iyi para kazanmak için sizlere bu işi gerçek bir iş gibi kendinize ait bir platform üzerinden yapmanızı tavsiye ederim.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Hiç online eğitim yaratmayı düşündünüz mü?

Yardıma ihtiyacın var mı?

Sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanına yazarsanız size yardımcı olabilirim.


 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Barış Soref

  Geçmişteki başarısız geleneksel ticari girişimlerimin ardından tamamen kendi çabalarım ile dijital ürün geliştirme ve pazarlama stratejileri alanında çalışmalarımı sürdürmekteyim. fikirsende platformu üstünden kendine ait dijital ürünlerini nasıl geliştirebileceğini ve nasıl başarılı online bir iş kurabileceğini öğretmeyi amaçlıyorum.

  Şunlar da hoşunuza gidebilir

  Minimum çalışan ürün: Yeni iş fikrinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz?

  Minimum çalışan ürün: Yeni iş fikrinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz?

  Dijital ürün nedir? İnternetten satış yapmak için fiziksel ürünler yerine dijital ürünleri tercih etmek için 6 sebep

  Dijital ürün nedir? İnternetten satış yapmak için fiziksel ürünler yerine dijital ürünleri tercih etmek için 6 sebep

  Sana daha faydalı içerikler üretebilmek için bir kaç sorum var. Katkı sağlamak ister misin?

  Eğer içeriklerimi okuduysan ve yazılarımı faydalı bulduysan devamı için seni daha iyi tanımak isterim. Bunun için bir takım sorular hazırladım. Aşağıdaki düğmeye basarak soruları görüntüleyebilirsin. 

  >