Merhaba, ben Barış Soref

Bu sitede etkili bir girişimci olmak hakkında öğrendiğim her şeyi (Değerli zamanınızı boşa harcamadan) paylaşıyorum. 

Online Sürdürülebilir Gerçek Bir İş Kurmak

Sadece internetten para kazanma temalı boş vaadlerden sıkıldıysanız, sıfır maliyet ile tamamen kendinize ait bir iş modeli oluşturabilmek için doğru yerdesiniz.

Hızlı - Kolay - Kısa Yollar YOK!

Dijital dünyada herkes hızlı kazanmayı sever. Kolay yollar. "Büyüme hileleri". Gerçek şu ki, bu tip kısayolları takip ederek başarısızlığa giden yola mahkum olursunuz. Burada, gerçek girişimcilik becerileri geliştirmeye odaklanıyoruz.

Özgürlük > Para

Benim için online bir iş yaratmak öncelikle parayla ilgili değildir. Bu özgürlük ile ilgilidir. Kolayca kurumsal kariyer peşinden koşmanın kölesi olabilirsiniz. Köleleşmeden mekânsal ve finansal özgürlüğe ulaşmak gayet mümkündür.

Hakkımda bazı bilgiler ve hikayem:

 • 2004 yılında çok severek okuduğum, Bilgi üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun oldum. Yazılım eğitimi almama rağmen bu alanda pekte tutkulu olmadığımı fark ettim. İş hayatımı bu alanda zorlamak istememek ile yüzleştikten sonra çeşitli yazılım firmalarının teknik destek ve eğitim alanlarında görevler üstlendim.
 • Aklımın bir kenarında daima kendi işimi kurmak istiyordum. Fakat ticaret alanında hiç bir tecrübem olmadığından dolayı 2009 senesinde denk gelen bir aile işini fırsat görerek klasik fiziksel mal tedariki-depolama-dağıtım üçgeninden oluşan bir iş yapısına yönetici olarak dahil oldum.
 • Yaşadığım süreç ekonomik olarak başarısızlıkla sonuçlanmış olsa da elimde reel piyasa şartlarında satışın nasıl yapıldığı ve küçük bir işletmenin ne şekilde yönetilmemesi gerektiğine dair bir çok tecrübe birikimi kaldı. Küçük kızımın da doğduğu bu dönem ile birlikte olgunlaşmaya başlayan online dünya da neler yapabileceğime bakmaya başladım.
 • Bu noktada şu şekilde bir temel prensipte tutunma kararı aldım; Bundan böyle asla fiziksel ürünler ile ilişkili olmadan sadece dijital ürünlere odaklanacaktım.
 • Zaman içerisinde dijital ürünler yaratmak, kitle oluşturmak, pazarlama ve satışını yapmak üzere derin araştırmalar yaparak uygulama denemelerine başladım. Hali hazırda hayatımı da bu şekilde sürdürmekteyim.

Tüm bunları buraya yazmamın temel sebebi beni takip eden okuyuculara karşı açık ve net olabilmek içindir. Bahsettiğim bir çok konu gerçek deneyimlerime ve derin araştırmalarıma dayanmaktadır. Yapmaya çalıştığım şey blog yazmayı öğreten bir blog yazarı olmak değildir.

Temel felsefem gençler için tamamen yeni beceriler geliştirerek online dünyada gerçek ve sürdürülebilir bir iş kurmanın yollarını anlatmaya çalışmaktır.

Başarılı işletmeler yeni yetenekler sahibi olmayı becerebilen, bunula harekete geçmekten çekinmeden etkili olabilen girişimciler tarafından yaratılmaktadır. İpuçları, taktikler ve bilgiler sizi ancak bir yere kadar götürebilir - deneyimin yerini hiçbir şey tutamaz.

Fikirsende platformunun amacı nedir?

Herhangi gerçek bir işin temeli daima bir ürün veya bir hizmettir. Fikirsende platformu değer bazlı ürünler geliştirerek bunları satabilmek ve gerçek hayranlardan oluşan bir kitle yaratmak üzerine her şeydir.

Online işlerin gelişebilmesi için gerek 3 temel nokta vardır. İyi bir teklif, biraz trafik ve dönüşüm sağlayan bir web sitesi. Fikirsende üzerinden bu alanlarda derinlemesine inceleme yaparak doğru araç ve tekniklerin pratik kullanım önerileri ile birlikte ortaya koymaktayım.

Ancak şunu da söylemek isterim ki doğru araç ve teknikler başarı için yeterli olmamaktadır. Gözlemlediğim kadarı ile herhangi bir iş kolunda başarısız olan girişimcilerin tek eksiği doğru araç ve teknikleri bilmemeleri değil. Daha ziyade karakter, zihniyet ve iş ahlakı ile çok daha fazla alakalı olmasıdır.

Bu sebeple yazılarımda iş ahlakı ve yeni şeyler üzerine karakter geliştirme konularını da sıkça işlemekteyim.

Fikirsende'den neler bekleyeceğiniz konusunda bir kaç içerik örneğini aşağıda inceleyebilirsiniz:

Olduğu gibi sıradan bir insanın hikayesi

İşte 20'li yaşlarında kendi online işini kurarak 100.000'lerce dolar kazanmış, bir çok yetişkinden çok daha iyi yerlerde olduğunu duyduğumuz girişimci hikayeleri var ya? Sanki damarlarında özel girişimcilik ve başarı kanı dolaşıyormuş gibi mucizeler yaratanların hikayeleri.

Ben bunlardan birisi değilim. Bu abartılı hikayelere de pek kulak asmam. Bana pek doğal gelmiyor. Çünkü başarının kısa yoldan elde edilemeyeceğini gördüm. Bunun yanında sistemli bir şekilde inişler ve çıkışlara katlanarak ilerlemenin sonucunu da gördüm. Gerçek bir şeyler yaratabilmek için güçlü bir arzunuz olması gerekir.

Hikayenin başı: Arayış

2015 senesinde işsiz kaldıktan sonra eski alışkanlıklarım dahilinde nasıl işler yapabileceğim konusunda aranmaya başladım. Aklımda herhangi bir online oluşum kesinlikle yoktu. Önceki deneyimlerimdeki gibi bir mal veya hizmeti geleneksel yöntemlerle pazarlayıp satabileceğimi düşünüyordum.

O tarihte eskiden tanıdığım bir arkadaşım ile irtibata geçmiştim. Kendisi de iyi bir mimarlık firmasında modelleme ve render alanında çalışıyor fakat yılların getirdiği çalışan olma halinden yaşadığı sıkıntılardan bahsediyordu. Acaba birlikte yeni bir şeyler yapabilir miyiz şeklinde durumu değerlendirmeye başladık.

Yakın arkadaşım bir yandan firmada çalışıyor bir yandan da dışarıdan kendi çevresi vasıtası ile aldığı işleri yaparak geçimini sağlıyordu. Yaptığı mimari render işlerinde oldukça hızlı ve kabiliyetliydi ve bana onun alanında ekstra iş getirebilirsem yaratacağımız geliri yarı yarıya paylaşabileceğimizi söylemişti.

Bunun bir başlangıç noktası olabileceğini düşünerek, hiç bir bilgim ve alakam olmamasına rağmen bu hizmeti nasıl satabileceğime dair bir arayış içerisine girdim. Elimde işleri tanıtan basılmış basit bir katalog vardı ve bu şekilde gerçekten kapı kapı dolaşarak hizmeti insanlara anlatmaya başladım.

Oradan buradan mimarlık firmaları bularak çekine sıkıla ziyaret ediyordum ve ihtiyaçları olabilecek mimari render işlerine talip olduğumuzu anlatmaya çalışmaya başladım. İnternetten araştırmalar yapıyor, sokakta şantiyeler geziyor, yapı fuarlarına ziyaretler ayarlıyordum.

Bir süre sonra gerçekten bazı görüşmelerden sonuç almaya başladık. Fakat işi asıl yapan ortağım bir yerde çalıştığı için bir türlü toplantılara katılamıyordu. Bu bizim için büyük bir sorundu çünkü kendimizi firma gibi gösterip evden işi tamamlamaya çalışıyorduk. O günlerde evden iş yapmanın piyasada amatörce bir görüntüsü vardı.

Bir sorunda az da olsa yarattığımız işleri bir türlü sistemli bir şekilde teslim edememekti. Yani ortağım hem bir işte çalıştığı, hem dışardan da iş aldığı için benim de getirip hemen yapılmasını beklediğim işlere bir türlü yetişemiyordu.

Bu süreçte yaptığımız işin mimari piyasada bir karşılığı olduğunu anlamıştık fakat bir türlü düzenli müşteri bulma ve işleri teslim etme sistemini oluşturamıyorduk.

Koca bir sene boyunca kapı kapı dolaşarak az da olsa bazı işler bulabilmiştik fakat, bu kadar verimsiz bir yolla ilerlemenin pekte bir yere varmayacağı belliydi.

Acaba bir web sitesi mi yapsam?

Online dünyada tanıtım yapmanın faydalarının yüzeysel olarak farkındaydık fakat bu konuda pek bilgimiz olmadığından dolayı ne yapabileceğimiz de bilmiyorduk. Hali hazırda çok basit ama pekte bizim beklentimizi karşılamayan bir web sitesi vardı. Bu işin elden ele katalog dolaştırarak bir yere varmayacağını dijital ortamda sunduğumuz mimari render hizmetini gene dijital bir ortamda aktarabilmeliydik.

Bu konuda ayıracak bir bütçemizde olmadığından dolayı bu web sitesi işini kendimiz nasıl yapabiliriz diye düşünmeye başlamıştım. Zira eskiden bir kaç web sitesi yapma denemelerim olmuştu ama hiç birinin sonunu getirememiştim.

Bu şekilde internet üzerinden web sitesi nasıl yapılır? diye araştırmalara başladım ve çok geçmeden udemy online eğitim platformu ile tanıştım. Oradan hızlıca bir wordpress başlangıç eğitimi satın alıp, en temelde wordpress ile web sitesi yapmayı öğrenmeye başladım.

Online eğitim her şeye bakış açımı değiştirdi

Udemy'i yeni keşfetmiştim ve sunduğu hizmet ile yapısı beni çok etkilemişti. Orada sadece web sitesi yapımı değil başka amaçlar içine eğitimler olduğunu gördüm. Online dünya "internetten nasıl para kazınılır?" yolları ile dolup taşıyordu. Süratle bu alandaki teknikleri incelemeye koyuldum.

Bir çok internetten para kazanma yollarında şüphe ile yaklaşsam da o dönem yeni yeni serpilen Amazon FBA işi bana çok mantıklı ve çekici gelmişti. Derhal bununla ilgili bir eğitim satın alarak konuyu derinlemesine incelemeye ve öğrenmeye başladım.

Günümüzde hala çok revaçta olan Amazon FBA iş modeli basitçe mal tedariki yapıp, malı amerikadaki veya başka yerlerdeki amazon depolarına göndererek amazon üzerinden satış yapabilme yöntemidir.

Fiziksel ürün ticaretinden geldiğim için bu fikir bana çok cazip gelmişti. Her alanını anladığımı düşünüyor, Türkiye'den ucuz ürün tedarik edip Amerika'da satmayı planlıyordum.

Teoride Amazon FBA ve kazandırdıkları

Bir web sitesi yapacağım diye yola çıkmış ve para kazanacağım diye kendimi bambaşka heyecanlar içerisinde bulmuştum. Burada işin inceliklerine değinmeyeceğim fakat aldığım FBA eğitimi oldukça kapsamlıydı ve teoride ne yapacağımı iyi bildiğimi düşünüyordum.

Bu arada şunu da belirtmek isterim ki aldığım eğitim de çokta büyük düşünmeye gerek olmadığını bu işe 1000$'lık bir bütçe ile de başlanabileceğinden bahsediyordu. Bu bedelde bir iş kurmak için bana gayet makul görünüyordu.

Amacıma erişmek için hemen çalışmaya başladım, uzun araştırmalar sonucu türkiyede tedarik edebileceğim ve Amazonda satılabilecek bir tekstil ürünü buldum. Çinden numuneler getirttim. Bunlar üzerinden birkaç üretici ile görüştüm ve fiyat aldım. Fakat fiyatlar ortaya çıktıktan sonra anladım ki bu tip bir işe öyle 1000$ ile falan başlamak aşırı anlamsız olacak. Hatta bırak 1000$'ı zaman içinde en az bunun 20 katı bedellere ihtiyaç duyulacak.

Anlatmak istediğim bu iş modeline ve yapabileceğime o kadar inanmıştım ki, maliyet gerçeği ile yüzleşene kadar inancımı hiç yitirmemiştim. Bunun ana sebebi ise bu ürünleri satmak için öğrendiğim dijital pazarlama taktikleriydi.

Bir şekilde online ürün satma zihniyetine gelmiştim ve dijital pazarlama hakkında bir sürü mantığıma yatan bilgi öğrenmiştim. Yani öyle ki ürün olsa kesin satarım diyordum. Ayrıca gene bu süreç içerisinde karşılaştığım online araçlarda çok ilgimi çekmişti.

Yani FBA alanında iş yapmak isteyenler için ücretli satılan çok farklı online yazılımlar vardı. Bende bazılarını almıştım ve kullanmaktan ve aldığım hizmetlerden çok memnun kalmıştım.

Bu tip ürünlerin online pazarlama taktikleri de oldukça ilgimi çekiyordu. Yani pazarlamaya maruz kalıyordum ve bundan bir çok şey öğrenmeye başlamıştım. Ürünlerimin bir web sitesi olmalıydı, SEO öğrenmiştim, e-posta pazarlama ile ilgili oldukça derinleşmiştim. Satış yapabileceğimden emindim, ama fiziksel ürün maliyetini karşılayamaıyordum.

İşte bu aşamada durum beni dijital ürün yaklaşımına getirdi. Çünkü tüm bu öğrendiğim dijital pazarlama taktiklerini bir dijital ürün üzerinde de kullanabilirdim. Hem mal-depolama-sevkiyat maliyetleri olmadan!

Dijital ürün ve dijital pazarlama dünyasına giriş

Buraya yazarken kısa kısa geçiyorum tabi ama hayatımın bu döneminde tam 1 sene boyunca sistematik olarak bu konu çerçevesinde içerikler tükettim. Kitaplar okudum, podcast'ler dinledim, bir çok örneği inceleyerek kendime nasıl adapte edebilirim diye sabırla bilgi haznemi genişletmeye çabaladım.

Tüm bu süreç beni tekrar başladığım noktaya getirdi. Şöyle ki; eğitim alanı benim daha önce çokça yaptığım bir şeydi. Bilgi öğrenmeyi ve onu paylaşmayı çok seviyordum. Beni geliştiriyordu. İş hayatını da az çok biliyordum ve bu alanda bir ekip çalışması ile online bir yazılım geliştirmek istiyordum. Ama elimde henüz bu tip bir maliyeti karşılayacak birikimim yoktu. Dolayısı ile sıfır maliyet ile bir iş yapmak gerekiyordu.

Sıkça kullandığım online eğitim (online course) iş modeli bu konuda bana mantıklı göründü. Çünkü artık hızla parya dönmem gerekiyordu ve bunu maliyetsiz ortaya koymak mümkün göründü. Tekrar hikayemin başında bahsettiğim arkadaşım dönüp bir proje geliştirdim.

İlk ofisimiz

Kendisinden mimari modelleme ve render alanında kısa eğitici videolar çekmesini rica ettim. O sadece videoları bilgisayarında kaydediyordu bende montajlarını yapıp youtube kanalımızda yayınlamaya başladım. Zamanla azda olsa bir ilgi yaratmayı başardık.

Ardından proje için bir web sitesi yapmaya başladım ve her yayınladığımız videoyu aynı zamanda bir blog içeriğine çevirerek sitenin içeriğini zenginleştirmeye başladım.


Bir yandan da yeni başlayanlar için bazı pdf içerikleri oluşturduk. Bunları da eposta adresleri karşılığında ücretsiz olarak siteye gelenler ile paylaşmaya başladık.

Bu yol ile bir kaç ay içerisinde 1000 üzeri mail adresi toplamayı başarmıştık. Bununla birlikte düzenli olarak içerik üretmeye devam ettik ve her yeni içeriğimizi eposta listemiz üzerinden takipçilerimiz ile paylaşmaya başladık. Bu yöntem sayesinde sitemize sürekli bir trafik akışı başladı. Site zenginleştikçe google bizi sevmeye ve içeriklerimizi de organik olarak sıralamalara sokmaya başladı.

Eposta listesi ne gönderdiğimiz e-postalarımıza çok pozitif yorumlar geliyordu. İnsanlar içeriklerimizi beğeniyor bu konuda daha fazla bilgi alabilmek için bize sürekli sorular sormaya başlamıştı. Bu aşamada konuyu daha detaylı öğrenmek istediklerini baştan sona her adımını anlatmamızı istemeye başladılar.

İşte ilk ücretli eğitim setimizi bu şekilde yayınlamaya karar verdik ve kuskon.com projesi artık doğmuştu. Ortalama 10'ar dakikalık 35 dersten oluşan ilk eğitim setimiz yayınladıktan sonra eposta listemiz üzerinden duyurusunu yaptık. Ardın dan BOOM! ilk ay içerisinde 5.000 TL'lik satış oldu (O dönem dolar kuru 3,5 TL idi yani bir ayda ortalama 1.400$ kazanmıştık.)

İşte benim internet üzerinden ilk para kazanma deneyimim bu şekilde oluşmaya başladı. Zamanla 4-5 tane ücretsiz 4-5 tane daha da ücretli eğitim seti yaptık hala da yapmaya devam etmekteyiz. Projemiz kuskon.com altında başarı ile ilerlemekte.

Öğrendiklerim = Kazandıklarım

Anlattığım bu hikayemde benim kazanımları sadece online eğitim seti satıp para kazanmaktan ibaret değildir. Benim için asıl değişim ve kazanç zaman içerisinde öğrendiğim farklı kabiliyetler oldu.

 • Video montaj işini hiç bilmiyordum, öğrendim.
 • Youtube da içerik üretmek konusunda hiç tecrübem yoktu bir kanalın 20.000 üzeri takipçiye gelmesini gözlemledim.
 • Grafik tasarım konusunda yüzeysel bilgim vardı geliştirerek kullanmayı öğrendim.
 • E-posta pazarlama konusunda teorik bilgim vardı, pratik olarak uygulamayı deneyimledim. 20.000 üzeri eposta adresi toplayıp onlarla toplu olarak iletişime geçme tecrübesini yaşadım.
 • İnternetten satış yapma ve müşteri desteği konusunda tecrübe sahibi oldum.
 • SEO bilgim teorikti hem site hem de youtube kanalı üzerinden bunları uygulama fırsatı buldum.
 • Sıfır maliyet ile bir iş geliştirmiş oldum.
 • ve en önemlisi üzerinde satış ve blog olanakları olan ayda 10.000 sayfa görüntüleme alan bir web sitesi yapmayı deneyimleyerek öğrendim.

Tüm bu yeni kabiliyetler sayesinde yepyeni işler alıp yapma olanağım oldu. Her ihtiyaca göre bir web sitesi yapabilmek bana yeni iş imkanları doğurdu. O zamandan beri müşterilerim için yaptığım web siteleri sayesinde eğitim setinden çok daha yüksek gelirler elde etmeye başladım. Hala da hayatımı hizmet olarak web sitesi yaparak kazanmaktayım.

Her şeyin birleştiği yer

Tüm bu hikayeyi kendimi tanıtmak dışında, benim gibi yolun ortasında kalmış, aslında kabiliyetleri olan, kendine güvenen gençlere ilham vermesi için yazdım.

Fikirsende.com web sitesi'ni de bu konulardaki tecrübe ve görüşlerimi paylaşabilmek için kurdum. Fikirsende ile internet üzerinden gerçek işler kurarak para kazanmanın farklı yollar ile mümkün olduğunu anlatmak istiyorum. Temel amacım reel iş hayatına yabancı olan gençleri bu konuda bilgilendirmek ve motive etmek.

Bana göre sıfır maliyet ile kurulabilecek en sağlam iş yaklaşımlarından birisi, kendi yarattığınız bir ürünü küçük bir piyasaya sürmektir. Bu konuda yeni girişimcilere destek olmayı sorunlarına yardım etmeyi amaçlıyorum.

Online bir girişimci olmak istiyorsanız burada bir sürü kaynak ve faydalı bilgi bulabilirsiniz.

İleriki hedefim ise bu alandaki ihtiyaçlar dahilinde insanlara faydalı olabilecek çeşitli dijital ürünler yaratmak. Süreçleri yayınlayarak ilgilenenlere ilham vermesini sağlamaktır.

Hikayelerimi kaçırmayın!

Güncel yazılarımı takip etmek için abone olun!

>