Yazar: Barış Soref
 dakikalık okuma

Kendi dijital ürününü oluşturmak ve satmak, herhangi bir platforma bağlı veya reklam üzerinden gelir elde edilen online iş modellerine göre çok daha büyük avantajlar sağlar.

Bu yazıda, detayları ile incelediğim dijital ürün örnekleri ile internetten fiziksel ürünler yerine dijital ürünler satmanın neden doğru olduğunu, her bir online ürün modelinin artıları ile eksilerini ve bunlar ile ne tür teklifler oluşturup satabileceğini keşfedeceksin.

Detaylı bir şekilde incelediğim dijital ürün örnekleri ile birlikte, bu yazıyı okumak için birkaç dakika ayırırsan, bir daha asla "ama internetten tam olarak ne satmalıyım?" diye sormak zorunda kalmayacağını düşünüyorum.

Büyük Resmi Anlamak

Kendi dijital ürününü, kendine ait bir platform üzerinden satmak, çok daha verimli ve daha kârlıdır.

Başlangıçta dikkat etmen gereken, sınırlı sayıda olan kaynaklarını akıllıca kullanmak olmalıdır. 

Kendi dijital ürününü satmaya çalışmak uzun bir yolculuktur. Çok ve akıllıca çalışmak gerekecektir, ama bu yöntem ile aynı zaman ve çabayı harcayarak çok iyi sonuçlar elde edebilirsin. Bunu şöyle mantıklı bir açıklaması var:

Yukarıdaki resim, online ürün pazarlama (digital marketing) besin zincirinin bir örneği. Soldaki ve sağdaki öğeler, bir birine bağlı.

Bu besin zincirinde müşteri ile satıcı arasında ne kadar az adım bırakırsan, o kadar fazla güce sahip olursun.

Para, müşteriden satıcıya aktarılana kadar, adım adım hareket eder. Genelde, her adımda işlem başına bir kesinti yapılır. Bu durumda, parayı en az aracıdan geçirerek almaya çalışmakta fayda var.

Online bir satıcı veya hizmet veren olarak, kendinizi besin zincirinin en uygun noktasına yerleştirmelisin. Bu şekilde:

  • Aklına gelebilecek her türlü pazarlama kanalını kullanabilirsin, başka birilerine de ürününü tanıttırabilirsin ve markan üzerinde tam kontrole sahip olursun.
  • Boş zamanlarında çalışan tek kişi olarak bile minimum yatırım ve minimum riskle bir iş kurabilirsin.
  • En önemlisi, bir satıcı olarak sen de sağlam, kedine ait bir işletme varlığı oluşturuyorsun. İlgi duyan bir kitleye ve müşteri tabanına sahip ürünler, aboneli bir web sitesi veya blog'dan çok daha değerlidir.
  • Ayrıca, yarattığın ürün gerçek bir değer barındırdığı sürece hayranları, takipçileri ve müşterileri edinmek hep daha kolay olacaktır.

Dijital Ürün Örnekleri: Online Bilgi Ürünlerinden - Yazılımlara Ne Satmalı?

Takip etmenizi önerdiğim beş online iş modeli var.  Türkiye'den gerçek örnekler ile birlikte, işte inceleyebilecekleriniz:

Dijital Bilgi Ürünleri:

Basit bir e-kitaptan, online video kurslarına kadar, bilgileri dijital ve online olarak satmanın birçok yolu vardır. Benimde uyguladığım ve ısrarla tavsiye ettiğim bu iş modeline neredeyse sıfır sermaye ile başlayabilirsiniz.

Artıları:

Online Bilgi ürünleriyle ilgili en büyük avantaj, hızlı bir şekilde ve neredeyse yok denecek kadar az bir bütçeyle oluşturulabilmeleridir.

Tek kişilik bir operasyon olarak bile, yalnızca birkaç gün veya hafta içinde yüksek kaliteli bir online bilgi ürünü oluşturmak ve onu hemen pazara sürmek tamamen mümkündür.

Eksileri:

Bilgi ürünleri oluşturmak oldukça kolay olduğundan dolayı, bir sürü kişi bu işlere girmekte ve düşük fiyat üzerinden rekabet oluşabilmektedir.

Bilgi çok somut olmadığından ve her yerde ücretsiz olarak mevcut olduğundan dolayı, insanları özellikle yüksek fiyatlı ürünleri satın almaya ikna etmek için biraz fazla emek harcamak gerekebilir.

Mimari Modelleme odaklı eğitim setleri: Can Kuşkon Eğitim Setleri

dijital ürün örnekleri - can kuşkon

Can Kuşkon ile birlikte yaptığımız online eğitim setleri, benimde uyguladığım ilk ürünlerimden birisidir. Değişik başlıklarda mimari modelleme üzerine birkaç dizi videodan ve en önemlisi mimari öğrenci kitlesinin taleplerine göre oluşturulmuştur. 

İnsanlar blog ve youtube da oluşturduğumuz içerik ve videolarımızı izleyerek uyguladılar ve bizden bu işi baştan sona öğrenebilecekleri bir eğitim seti talep ettiler. 

Bu proje için herhangi bir pazar araştırması yapılmadı. Çünkü talep zaten bu işi öğrenmek isteyen insanlardan direkt olarak gelmişti ve bir çoğu daha ürün ortaya çıkmadan dahi satın almaya hazırdı. Öyle de oldu. Tüm işi kendimize ait olan bir platformda oluşturduk.

Bu iş sanki tek bir kişinin elinden çıkmış gibi görünüyor olsa da aslında 2 kişilik bir projeydi. Hızlı başarısını da bu işbirliğine dayanarak edinmiştir. Burada ürün olarak tarif ettiğimiz sadece düzgün bir şekilde sunulmuş bir dizi videodan ibarettir.

İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden, iyi bir fotoğraf eğitimi: Photo Play

dijital ürün örnekleri - photo play

Fotoğrafçılık eğitimi bir çok insan için zaman ve mekandan bağımsız bolca pratik yaparak öğrenilebilecek uygun bir konu. Photoplay kurucusu Nihat Karadağ'ın yarattığı bu proje dijital bilgi ürünlerine çok uygun bir ürün örneğidir.

Zaman içinde birden fazla eğitmen ile onlarca bağımsız online kurs eğitimleri yaratıp barındıran sayfanın, satış sistemini ve sunumunu incelemenizde fayda var.

Online Fitness Danışmanlığı: Umut Varol

dijital ürün örnekleri - umut varol

Umut Varol fiziksel amaçlarına ulaşmak isteyen herkese online fitness koçluğu ve danışmanlık yapmakta. Bu amaçla oluşturduğu web sitesinde işini önceden kaydedilmiş kurslar, hizmetler ve hatta canlı etkinliklerle nasıl online bilgi ürünlerine dönüştürdüğünü görebiliyoruz. 

Bu örnekte Umut Varol online kurslarını kendi platformundan ziyade udemy platformu üzerinde oluşturduğunu görebiliyoruz. Bu benim tavsiye ettiğim bir strateji olmasa da tabi ki uygulaması mümkün.

Oluşturulan ürünleri sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleriyle de ilgili ve ürünlerin çoğu bilgi tabanlı. Bu iyi bir örnek çünkü şunları gösteriyor:

  • Bu kurslarla kilo vermek dışında, diyet ve sağlık alanında da büyük bir ilerleme sağlanabilir.
  • Bilgi ürünleri, ürün çeşitleri ile ölçeklenebilir. Ürün yelpazesine ve herkesin tercihine ve bütçesine uygun bir şeyin nasıl yaratıldığına bir göz atın. Bu yöntem bir online bilgi işini büyütmenin akıllıca bir yoludur.

YKS'ye Hazırlık için Fizik Alanında Konu Anlatımı ve Soru Çözümleri: Fizik TV

dijital ürün örnekleri - fiziktv

Fizik öğretmeni ve mühendis olan Koray Hurma'nın oluşturduğu Fizik TV platformu YKS'ye hazırlanma aşamasında olan öğrencileri hedeflemektedir ve sadece fizik konusuna odaklanmaktadır. Bu odaklı yaklaşımı bana göre başarısını göstermektedir.

Online bilgi ürünleri alanında ne kadar dar bir odağa yoğunlaşırsanız başarı ihtimali o kadar artmakta. Yani bir şekilde YKS'ye hazırlanmakta olan ve fizik ile ilgili sorunları olan bir öğrencinin bu tip bir eğitim seti ile karşılaştıktan sonra ona dahil olmaması için gerçekten bir sebep yoktur.

Ayrıca YKS'ye hazırlanan öğrenci profili her zaman var olacaktır. Bu da potansiyel alıcıların hiç bir zaman bitmeyeceğini hep yeni gelenler olacağını gösterir.

Klasik bir bilgi ürünü olan fizik tv projesi thinkific platformu üzerinde oluşturulmuştur. Ücretli olan bu platform üzerinden eğitim setleri yayınlamak mümkündür. Ücreti oldukça pahalı olmasına rağmen bir şekilde kendi platformuna sahip olmanın da bir yoludur. 

Online girişimcilik odaklı seri eğitim setleri: Sherpa Blog

dijital ürün örnekleri - sherpa

SHERPA Blog girişimciler için kullanıcı deneyimi (UX), arayüz, tasarım ve yazılım geliştirme konularında çok faydalı online eğitimler veren blog tipi bir yapıdır. İsmi SHERPA.dijital olan ana firma aynı alanlarda profesyonel hizmetler de vermektedir.

Ürünlerini online kurs olarak satmakta ve seri videolar ile kolayca teslim etmektedir. Sherpa blog altında satılan bu online kurslar klasik bilgi ürünlerine güzel bir örnektir. Her bir eğitim tek bir kişi tarafından yaratılmıştır.

Abonelik Üzerine Çalışan Websiteleri

"Abonelik siteleri" terimini dikkatlice kullanmak isterim. Bu terim birçok şeyi açıklayabilir, ancak online pazarlama alanında, yinelenen bir abonelik modeliyle satılan bilgi tabanlı bir ürün için yaygın olarak kullanılan bir terimdir.

Abonelik siteleri ile online bilgi ürünleri arasındaki temel farklar şunlardır:

  • Tek seferlik bir ürün veya kurs yerine sürekli eğitim, öğretim ve kaynaklar satılır. Aylık olarak ücretlendirilir. Ancak, ödeme yaptıkça üründen yararlanabilirsiniz.
  • Genellikle bir topluluk yani kitle unsuru vardır.

Artıları:

Bilgi tabanlı bir üyelik (abonelik), aynen online bilgi ürünü gibi çok düşük bir yatırımla başlatılabilir. Biraz ilgi kazandıktan sonra, farklı uzmanları içeriğe katkıda bulunmaya davet etmek  iyi bir yaklaşım olacaktır. Böylece iş yükü azalacaktır.

Tabii ki en büyük avantajı, abonelik sitesinden belli aralıklar ile tekrarlayan gelir elde etmektir.

Eksileri:

İnsanları ücret ödeyerek kaydolmaya ikna etmek için kaliteli bir iş ortaya koymak gerekecektir, çünkü onlardan yalnızca tek bir satın alma işlemi değil, sürekli bir yatırım yapmalarını istersiniz.

Sunduğunuz tek şey bilgiyse, müşterilerinizi ürününüze güçlü bir şekilde bağlı kalmasını sağlamak zor olabilir. İstedikleri zaman iptal edebilirler ve pekte bir kayıpları olmayacaktır.

Yeni Nesil Hukuk Bilgi Sistemi: Lexpera

dijital ürün örnekleri - lexpera

Lexpera, hukuki araştırmalarınızı online olarak yapabilmeniz için tasarlanmış, kullanımı kolay ve kapsamlı bir Hukuk Bilgi Sistemi’dir. Ücretli abonelik yöntemi ile çalışmaktadır.

Websitesi pratik görüntüleme araçları ile hukuki yorum ve analizi kolaylaştıran çözümler sunmakta.
Hukuk alanında çalışanlar işe alım şanslarını artırmak için kendilerini buradan eğitebilir ve kaynaklardan yararlanabilmektedirler.

Lexpera hukuk odaklı yaklaşımı sayesinde, belli bir kitlenin ihtiyacına başarı ile bir çözüm sunma gayretindedir.

0-4 yaş çocuklar ve ebeveynleri için hazırlanmış aylık eğitim ve gelişim seti: Adım Adım

dijital ürün örnekleri - adim adim

Adım Adım, çocuklara ve ebeveynlerine yardımcı olabilmek, çocuklarının bilimsel, eğlenceli ve sağlıklı gelişimine katkı sağlamak ve okuma alışkanlığı kazandırmak için hazırlanmış hem fiziksel ürün hem de online ürünler barındıran bir eğitim setidir.

Abonelik sistemi ile çalışmaktadır. Uzun vade bir eğitim taahhüt ettiği için satın almak isteyenlere çeşitli abonelik paketleri sunmakta, memnun müşterilerini 36 aya kadar platformda tutmaya çabalamaktadır. Bu yapısı ile abonelik ile gelir elde etme sistemine bir örnektir.   

Forumlar ve ücretli topluluklar: Demet Hoca

dijital ürün örnekleri - demet hoca forum

Demet Hoca, ortaokul ve lise öğrencilerine İngilizce öğrenirken yardımcı olan bir forum platformudur. Forum tabanlı olması işin çoğunun topluluk tarafından yapıldığını göstermektedir.

Açıkçası ben bu sisteme üye değilim, bu nedenle satıcı tarafından ne kadar içerik sağlandığından ve ne kadarının "sadece topluluk" olduğundan emin değilim.

Ama bu foruma üye olmak için senelik 30 TL bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Böyle basit bir forum altyapısına sahip olmasına rağmen abonelik sistemi gelir modeline bir örnektir.

Yani abonelik geliri elde etmek için öyle çokta komplike web siteleri ortaya koymaya gerek yoktur. İçerik kitle tarafından kabul görüyorsa böyle basit bir forum yapısı ile dahi yürüdüğünü görebiliyoruz.

Hizmetler

İnsanlar kendileri veya işleri için bir şeylerin yapılmasına ihtiyaç duyduklarında, bir hizmet sunmak genellikle uygun bir iş fırsatı olacaktır.

Artıları:

Bir hizmet çok somut bir üründür ve çoğu zaman çok fazla açıklamaya ihtiyaç duymaz. Yapılması gereken bir şey var ve kendiniz yapmak istemiyorsunuz yada beceremiyorsun. Bunu sizin için yapacak birileri daima vardır. Bu şekilde oldukça basit ve kolay bir satış sağlanabilir.

Birçok hizmetin ayrıca geri dönen müşteriler yaratma potansiyeli vardır. Kaliteli bir hizmet sunarsanız, müşteriler daha büyük siparişlerle size tekrar tekrar gelecektir. Belirli bir hizmette, bir kısım insan için güvenilir bir kaynak olabilirseniz, zaten sürdürülebilir bir işiniz var demektir.

Eksileri:

Dezavantajları oldukça açık. Müşterilerle ve onların kaprisleriyle uğraşmak zorundasınız (işleri kolaylaştırmak için çok dar tanımlanmış hizmetler sunun. Yani odaklı hizmetler).

Ayrıca, yapılacak daha çok iş olduğundan, daha fazla sipariş alındığı için hizmetler dijital ürünler kadar kolay ölçeklenebilir değildir. Bu, bir ekip kurmanız ve yönetmeniz gerektiği anlamına gelir, muhtemelen en baştan bunu da göze almak gerekecektir.

 İçerik ihtiyaçlarınız için profesyonel çözümler: İçerik Bulutu

dijital ürün örnekleri - icerik bulutu

Web sitesi sahiplerinin içeriğe ihtiyacı vardır ve içerik yazmak zaman alır (ayrıca oldukça sıkıcı da olabilir). Makale yazma, birçok bireysel yazarın bulunduğu genişleyen bir online pazardır. 

Pek çok yazar hizmetlerini sadece bireyler olarak sunarken, içerik bulutu büyük ölçekli hizmetler yaratabilmektedir. Yüzlerce yazar çalıştırarak, binlerce müşteriye hizmet verebiliyorlar.

Bu tip kalabalık bir pazarlarda bile iyi bir hizmet ve doğru pazarlama ile bireysel olarak ilerleyebilmeniz mümkündür. Yani içerik yazma konusunda bir bireysel girişiminde başarıya ulaşmaması için hiçbir sebep yoktur.

Profesyonel ev temizliği hizmetleri: mutlubiev 

dijital ürün örnekleri - mutlu bi ev

Offline işlere online pazarlama hizmetleri sunan herkes, büyük ve oldukça rekabetçi bir sektörde yer alır.

mutlubiev, online pazarlama hizmetleriyle sadece ev temizliğine odaklanarak rakiplerinin çoğundan akıllıca bir adım öne çıkmakta. Bu durum, onları özel bir hedef kitle için başvurulacak uzman yapmaktadır. Bu şekilde müşteri edinmelerinin çok daha kolay olduğundan şüphem yok.

Hamile ve 0-5 yaş uyku danışmanlığı: Tatlı Uyku Sırları

dijital ürün örnekleri - tatli uyku sirlari

Tatlı uyku sırları da benim içeriğine dahil olduğum bir projeydi. Burada aslında yapılan küçük yaşta uyku sorunu yaşayan çocukları olan ebeveynlere bir danışmanlık hizmeti vermektir. Sadece belli bir yaş gurubunun özel bir sorununa odaklandığı için başarılı olmaması kaçınılmaz bir projedir.

Bu haliyle doğası gereği aslında offline gelişen bir hizmet işini online olarak nasıl pazarlandığına yönelik güzel bir örnektir.

Dağıtık Yazılım (Distributed Software)

İnternet ortaya çıkmadan önce var olmanın tek yolu bu olduğu için "yazılım" olarak da bilinir. Dağıtık yazılım, müşterinin kendi cihazına indirip yüklediği herhangi bir şeydir. Örneğin, kullandığınız işletim sistemi, dağıtık bir yazılım parçasıdır.

Artıları:

Yazılım satmanın bir avantajı, bilgiden daha somut ve daha doğrudan olması ve bununda satışı kolaylaştırmasıdır. 

Ne satın almayı tercih ederdiniz? Size bir problemi nasıl çözeceğinizi öğreten bir kurs mu yoksa bu problemi sizin için çözen bir yazılım parçası mı?

Eksileri:

En büyük dezavantajı, dağıtık yazılımları desteklemenin ve güncel tutmanın maliyetidir.

Bir online bilgi ürünü ise, tek seferlik bir şey olarak kolayca satılabilir. Bir kere oluşturup, ortaya konduktan sonra, ekstra fazla bir maliyet harcamadan birkaç yüz kopya satmak mümkündür.

Dağıtık yazılımla, sürekli satış yapabileceğiniz bir pazara gireceğinizden emin değilseniz, muhtemelen başlamaya değmez.

Oto Yıkama Yazılımı: Oto Yıkama Pro

dijital ürün örnekleri - oto yıkama

Oto yıkama pro, sadece belli işletmeleri (oto yıkamacıları) hedefleyen web ve mobil aplikasyon olarak çalışan bir uygulamadır. Bu tip yazılımlar genelde belli iş sektörlerinin işlerini takip etmek ve düzenlemek amacı ile oluşturulurlar. Bu örneği de o sebeple verdim. 

Çevrenizde gördüğünüz tüm işletmeler işlerini yürütmek için öyle yada böyle bir yazılıma ihtiyaç duyarlar. Yani teoride kalem ve kağıt ile takip edilebilecek her iş alanı potansiyel bir yazılıma dönüştürülebilir. 

Premium wordpress temaları: Tema Vadisi

dijital ürün örnekleri - tema vadisi

WordPress temaları ve eklentileri de dağıtık yazılımlar için birer örnektirler. WordPress bu alanda ücretsiz ve muazzam bir platformdur. Yapısı ile üzerinde ücretli yazılımlar yaratarak satmak mümkündür.

Tema vadisi de bu alanı kullanmak isteyen bir girişim. Önceden yarattıkları premium wordpress temalarını satmaya çalışıyorlar.    

Restoran sipariş sistemi: Sipariş Sistemi

dijital ürün örnekleri - sipariş sistemi

Siparissistemi.net sistemi restoran hizmet sektöründeki bir karmaşayı çözemeye çabalamaktadır. Dağıtık yazılım için uygun bir örnek olduğunu düşünüyorum. Göründüğü gibi dağıtık yazılımlar ya bir hizmet sektörüne yada üzerinde uygulama geliştirilebilen platformlara sırtını dayamaktadır. Doğru bir şekilde geliştirildiği takdirde oldukça karlı bir iş alanı doğurur.

Hizmet olarak yazılım (Saas):

Saas (Software as a service) her yerdedir. Silikon vadisindeki 100 girişimden yaklaşık 100'ünün de SaaS şirketi olduğunu tahmin ediyorum. SaaS tam olarak nedir? Tanımlar değişiklik gösterir, ancak çoğunlukla online olarak erişilen (bulut tabanlı) ve yinelenen bir abonelik ücreti ödemeniz gereken yazılımdır.

Artıları:

SaaS modeli, çoğunlukla ürün bulutta barındırdığı için hem satıcılar hem de müşteriler için önemli avantajlarla birlikte gelir. 

Bu, müşterilerin hiçbir şey indirip yüklemesine gerek olmadığı anlamına gelir; bu da, yazılım güncellemeleri olduğunda uyumluluk sorunları, bekleme süreleri ve parçalar indirip yüklemenin olmadığı anlamına gelir.

Ayrıca, ürüne her yerden erişilebileceği ve yalnızca belirli bir bilgisayara bağlı olmadığı anlamına gelir. Satıcı için de aynı avantajlardan bazıları geçerlidir.

Yapısı itibarı ile platformlardan bağımsız çalışabilir. Yani genellikle her türlü cihazdan kullanılabilir. En büyük avantajı ise tekrarlayan abonelik geliridir.

Eksileri:

SaaS'ın en büyük dezavantajı, gerekli altyapının oldukça karmaşık olmasıdır.

Bilgisayarınızda halihazırda sahip olduğunuz yazılımlar ile 100 TL 'lik bir bütçe ile dahi bir e-kitap oluşturabilir ve satabilirsiniz.

SaaS için bir teknik personele (veya kendiniz için birçok teknik bilgiye), güçlü ve ölçeklenebilir sunuculara ve çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Bu modelde ürününüzü kurup pazara hazır hale getirmenin önemli ölçüde bir maliyeti olacaktır.

Pratik ön muhasebe programı: Paraşüt

dijital ürün örnekleri - paraşüt

Paraşüt, tamamen önyüklenmiş ve bulut tabanlı olduğu için SaaS ile ilgili tam bir örnektir. Bildiğim kadarı ile başlangıç bütçesi yoktu, yatırımı yoktu, herhangi bir fon yoktu. Sadece iki kişi tarafından başlatılmış ve herhangi bir ek personel eklenmeden önce karlı bir şekilde yüzlerce kullanıcı tabanına ulaşmıştı.

Bu iki kişiden birinin dahi düzeyinde bir web geliştiricisi olduğunu ve onsuz bunların hiçbirinin mümkün olamayacağını belirtmek isterim.

Online işlerin başlangıcında genellikle bir teknik kişi ve bir pazarlama görevliniz varsa, çok şey başarabilirsiniz. Bu tabi uç bir örnek oldu ama bence listelemeye değer.

Otel yönetim programları: Basit Otel

dijital ürün örnekleri - basit otel

Piyasada basitotel ve benzeri bir çok bulut tabanlı otel yazılımı mevcut. Bu örneği de o sebeple veriyorum. Hiç otel yazılımlarına yolunuz düştü mü bilmiyorum ama Türkiye gibi yüksek turizm çalışmaları olan bir ülkede bu tip yazılımların başarı kazanmaması için hiçbir sebep yoktur.

Mobil uygulama yapma uygulaması: Uygulama sepetim

dijital ürün örnekleri - uygulama sepetim

Bu örneğini de tekrar bir platforma bağlı yaratılabilecek iş olanakları için vermek istedim. Mobil uygulama yapmak android ve IOS platformalarına dayanır. Mobil uygulamaların kullanımı arttıkça uygulama geliştirmek daha bir popüler oldu. Uygulama sepetim ve benzeri uygulamalarda bu pazardan beslenmektedirler.

Aylık tekrarlayan abonelik sistemi ve bulut tabanlı olmaları ile Saas projelerine uygun bir örnek. 

Mobil Uygulamalar:

Dediğim gibi IPhone uygulamaları yada Android uygulamaları, bunlar da tabi ki satılabilir dijital ürünlerdir. Ortada çok büyük bir pazar olduğu belli fakat bir sonraki angry birds oyununu yaratmakta pek kolay olmasa gerek.

Ben mobil uygulama pazarlarını, bir iş kurmak için çok iyi bir pazarlama kanalı olarak görüyorum. Kendinize ait bir ürününüz varsa, bunu müşterileriniz için mobil cihazlarda erişilebilir kılan bir uygulama oluşturmak güzel bir fikir olabilir.

Örnek olarak: 

Çocuklar ve yetişkinler için, hazırlanmış meditasyonlardan oluşan bir platform:

Ekipmana gerek kalmadan antrenman yapabileceğiniz bir aplikasyon:

Sadece reklam üzerinden gelir elde edecek bir mobil uygulama bana pek çekici gelmiyor, çünkü o zaman sadece odak noktan uygulamaya yoğun trafik çekmek üzerine olacaktır. 

Bana gör kendi pazarlama platformuna sahip olmamak uzun vadede işin gelişimi açısından sakıncalı bir durum yaratmakta. Ben değer bazlı iş modeli öneriyorum.

E-Ticaret:

Fiziksel ürün bazlı e-ticaret bu yazının ana teması olan bir dijital ürün örneği değildir. Fakat, bir satıcı olarak fiziksel ürünler satan bir e-ticaret mağazasında, yukarıdaki örneklerle aynı avantajlarının çoğuna sahip olursunuz. Kendi markanız varsa, gerçek bir işletme yaratıyorsunuz demektir, dolayısı ile bu şekilde hayran ve takipçi toplayabilirsiniz.

Tekrar içinde bulunduğum bir projeden örnek vereceğim.

Üstün Kalite Uçucu Yağ Seti: 

Bununla birlikte, nakliye, ürün stoğu vb. Gibi fiziksel mal satmanın bazı dezavantajlarıyla da tabiki uğraşmanız gerekir.

Kişisel olarak, bu sorunlardan kaçınmak için e-ticaretten dijital ürünler satmaya geçtim ve bir daha da hiç geriye bakmadım.

Ne satmamalı?

Yukarıda listelenen tüm örnekler, küçük başlatılabilen ve genelde özel bir grup insanın özel bir ihtiyacına odaklanan işletmelerdir. Başarı için kendi online işletmenizi oluştururken bu çok önemlidir.

Bana göre kaçınmanız gereken en yaygın hatalar şunlardır:

Bende yapacağım tarzı ürünler

Bir rakibin çok fazla iş yapabildiğini görmek ve "Bunu ben de yapabilirim" diye düşünmek online bir işletme için iyi bir temel değildir. Ürününüz farklı bir ürünün klonu olamaz.

Farklı bir avantaja ve bakış açısına ihtiyacı vardır. Yani ürününüzü rakiplerinden ayıran bir şeye ihtiyacınız var. Başka bir deyişle: benzersiz bir satış teklifine ihtiyacınız var.

Her şey bir arada tarzı ürünler

Birkaç ürünü tek bir üründe birleştirmek, garip bir şekilde, genellikle yeni girişimciler için hep çekici bir fikirdir.

Kombinasyon bir ürün (ör. Sosyal medya + video barındırma + analitik +…) teorik olarak çekici gelebilir, ancak pratikte yaratılması bir kabustur ve yüksek odaklı bir üründen daha fazla satmak çok daha zordur. 

Bir ürün ile herkesi memnun etmek mümkün değildir.

Bir sonraki facebook'u yaratmak

Bir sonraki büyük şeyi yaratmaya çalışmayın. Bununla ilgili iki sorun var:

  • Bir "sonraki büyük şey" ürünün kitlesel çekiciliğine dayanır. Facebook, yalnızca birkaç kişi kullanıyorsa anlamsızdır ve aynı şey internet'in devasa şirketlerinin çoğu için de geçerlidir. Başarı için bir koşul olarak bu kitlesel teşhire ihtiyaç duymak büyük bir kumardır.
  • "Sonraki büyük şey" fikirlerinin çoğu şu iş planıyla birlikte gelir: "Milyonlarca kullanıcıya ulaşacağız ve sonra bu şeyden nasıl para kazanacağımızı bulacağız." Bu iyi bir iş planı değil.

Sıra sizde: İncalediğim dijital ürün örnekleri ile ilgili sorularınız var mı? Siz de online bir şeyler satıyor musunuz? veya Ne satmayı planlıyorsunuz? Daha fazla satmanıza nasıl yardımcı olabilirim? 

Aşağıdaki yorum kısmına yazarak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Barış Soref

Geçmişteki başarısız geleneksel ticari girişimlerimin ardından tamamen kendi çabalarım ile dijital ürün geliştirme ve pazarlama stratejileri alanında çalışmalarımı sürdürmekteyim. fikirsende platformu üstünden kendine ait dijital ürünlerini nasıl geliştirebileceğini ve nasıl başarılı online bir iş kurabileceğini öğretmeyi amaçlıyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Minimum çalışan ürün: Yeni iş fikrinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz?

Minimum çalışan ürün: Yeni iş fikrinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz?

Sana daha faydalı içerikler üretebilmek için bir kaç sorum var. Katkı sağlamak ister misin?

Eğer içeriklerimi okuduysan ve yazılarımı faydalı bulduysan devamı için seni daha iyi tanımak isterim. Bunun için bir takım sorular hazırladım. Aşağıdaki düğmeye basarak soruları görüntüleyebilirsin. 

>