Yazar: Barış Soref
 dakikalık okuma

Yazılarımda ve videolarımda sıkça bahsettiğim iş modeli'nin kısaca bir tanımını yapmak istiyorum.

Doğrusu "değer bazlı iş modeli" benim uydurduğum bir terim. Yani değere dayalı, içeriğinde müşteri için değer ihtiva eden demek istiyorum. Aynı yaklaşımı dijital ürün veya online hizmet sunan iş yapıları için de kastediyorum.

Yani dijital ürün, online hizmet ve danışmanlık tipi işler hakkında konuştuğumda hep bu değer bazlı iş modelinden bahsediyorum.

Peki, nedir bu değer bazlı iş modeli dediğim konsept?

Bu iş modeli; siz ve müşteriniz arasındaki karşılıklı alışverişe dayanan basit bir harekettir.

Değer Bazlı İş Modeli - 1

Müşteriden ödeme alırsınız ve karşılığında, aldığınız para miktarından daha değerli olan bir şey sağlarsınız.

Nedir & Ne Değildir?

Online iş yapmaya çalışan bir çok kişinin böyle basit bir değiş tokuşa dayanan bir iş modelini uygulamadığını görüyorum.

Örnek olarak Youtube'daki değer kavramı

Mesela Youtube üzerinden kanal açarak veya bir blog oluşturarak reklam gelirleri üzerinden para kazanmaya çabalayanları ele alalım.

Bu şekilde bir gelir elde etme durumu söz konusu. Fakat bu tip iş modellerinde asıl geliri kazanan daima öncelikle platform, ardında da reklam veren olmaktadır.

Unutmayalım: "Bir şey bedavaysa, o zaman ürün sizsinizdir."

Twitter'da Paylaş

Youtube'da reklam üzerinden gelir elde etmek için sürekli büyük ölçüde eğlenceli olması gereken içerikler üreterek platforma katkı sağlamak gerekmektedir.

Yani 5.000 - 10.000 abone sayıları ile elde edeceğiniz gelirle gerçekçi bir geçim sağlamak mümkün değildir. 

Youtube üzerinden kazanılacak gelirle bir iş kurmak ve sorunsuz geçim sağlamak için minimum 100.000 veya üzeri abone sayılarına ulaşmak gerekir. Bunu sağlamak içinde çok kaliteli dolayısı ile belki günlerce uğraşılmış video içerikler oluşturmak gerekmektedir.

Tüm bu çabanın sonucunda, eğer şansınız yaver giderse 3-5 bir şeyler kazanabilirsiniz. Ama siz bu kazancı yaptığınızı düşünürken platform ve reklam veren size ait çabalarınız üzerinden sizden kat ve kat daha fazla gelir elde etmiş olacaktır. 

Değer Bazlı İş Modeli 2

Youtube ve benzeri reklam geliri modeli ile ilerleyen platformlardaki içerik üreticileri aslında ürünün ta kendisidirler. Platformda ne kadar çok vakit geçirirlerse ve platforma ne kadar çok katkı sağlarlarsa kazançları o kadar artacaktır. Bunun yanında platform tüm bu emeğin kaymağını sadece ve sadece kendine almış olacaktır.

Bu sebeple ben, youtube üzerinden gelir elde etmeyi amaçlayan projelerin bir çoğuna gerçek bir iş gözü ile bakamıyorum. Çünkü yapılan iş karşı tarafa tam olarak gerçek bir değer aktarmıyor. Eğer ki proje kişisel bir performansa dayanmıyorsa bunun bir vakit kaybı ve emek sömürüsüne dönüştüğü anlaşılıyor. 

Geçimini kişisel bir performans üzerinden kazanan kişileri bu konsepte dahil etmiyorum. Konuşmacılar, tiyatro, müzik sanatçıları veya fikir insanlarının youtube platformu üzerinde çalışmaları gayet mantıklıdır.

Sonuçta bu tip insanlar ne kadar bilinir oluyorlarsa asıl gelir kaynakları da o kadar artmaktadır. Bu platformları da reklam geliri elde etmekten ziyade, kabiliyetlerini gösterebilecekleri alanlar olarak kullanmaları daha gerçekçi olmakta.

Ayrıca yanlış anlamayın, ben dijital pazarlama, sosyal medya ve eposta pazarlama gibi satış kanallarının oluşturulmasına karşı falan da değilim. Bilakis kendim tüm bunları kullanıyorum, burada bir blog yazıyorum ve size bu kanalların doğru kullanımları hakkında önerilerde bulunuyorum.

Ücretsiz içerik karşılıklı bir değer midir?

Evet. Ücretsiz içeriklerin kesinlikle içeriği yaratan için de, tüketen için de bir değer olduğunu düşünüyorum.

Buradaki değer değişimi zaman kavramı üzerinden olmaktadır. Yani siz ücretsiz bir video veya yazı yayınladığınızda karşısına çıktığınız kişi içeriğin ne olduğunu anlamak için buna bir zaman ayırmak durumundadır.

Değer Bazlı İş Modeli 3

Bazen hepimizin başına gelir, youtube'da bir bilgi için arama yaparsın ve karşına gelen videolardan bir tanesine aradığın bilgiyi bulma amacı ile tıklarsın.

Videoda da biraz zaman geçirirsin ve karşılaştığın berbat içerik yüzünden nasıl bir zaman kaybına uğradığına dair sinir olursun. Bunun üzerine bir daha o kanalın hiç bir videosuna uğramak istemezsin.

Eğer ki içerik beklentilerini karşılarsa, bu sefer sevinirsin. Hatta bazen aldığın bilgi senin için o kadar çok işe yarardır ki, karşı tarafa bir güzellik yapmak istersin.

Like atarsın, abone olursun, içeriği paylaşırsın vs. sana bir değer geldiği için sende karşılık olarak bir değer ile geri dönüş yapmak istersin. 

Bu sebeple ücretsiz içeriklerde gayet değer barındırırlar. Yani, insanların zamanını çalacak, hiç bir yararı olmayan içerikleri platformlara koyarak onların zamanını çalmış olursun.

Kaliteli çalışılmış içerikler yayınlamak ile de insanların beğenisini ve ilgisini kazanmış olursun.  

İşe bahsettiğim değer bazlı iş modeli bu şekilde bir yapıdır. Yaptığın ürün veya içerikler daima karşı tarafa bir değer katmalı, yoksa iş gelişiminde hiçbir ilerleme sağlayamazsın.

Değer bazlı iş modeli nasıl yaratılır?

Basitçe önerdiğim değer bazlı dijital ürün veya hizmet sağlama iş modelini ise şu şekilde tarif edebilirim.

  • İnsanların ihtiyacı olan bir şey yaratırsınız.
  • Bunu almak isteyenlerle para karşılığı değiş tokuş edersiniz.

Tabi ki burada az sayıda adım olduğu için bunun yapmak kolay anlamına gelmiyor. Ama bir çok insan da sanki daha kolaymış gibi blog yazarak yada youtube videosu yaparak online para kazanmaya çabalıyor.

Sonuç:

Açıkçası ben size bir iş kurmanın kolay bir şey olduğunu söylemeye çalışmıyorum çünkü değil. Ama bir iş kurabilmek içinde illaki süper insan olmanıza da gerek yok.

Başlangıçta diğer iş modellerine göre bir çok avantajı olduğunu düşündüğüm için değer bazlı iş modelini kullanmanızı öneriyorum. Aşağıdaki yazı bu konuda size daha fazla fikir verecektir.

Dijital Ürün Örnekleri: İnternetten Ne Satmalı; 17 Başarılı Dijital Ürün ve Bunlardan Öğrenebilecekleriniz

Olay şudur; değer bazlı iş modeli dediğim, benimde şahsen uyguladığım ve hakkında da bolca konuşmak istediğim karşılıklı basit bir değer alışverişine dayanmaktadır.

Bu size önerdiğim başarının kaçınılmaz olduğu bir iş modelidir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için e-posta listeme üye olmanızı, video ve yazılarımı takip etmenizi öneririm.


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Barış Soref

Geçmişteki başarısız geleneksel ticari girişimlerimin ardından tamamen kendi çabalarım ile dijital ürün geliştirme ve pazarlama stratejileri alanında çalışmalarımı sürdürmekteyim. fikirsende platformu üstünden kendine ait dijital ürünlerini nasıl geliştirebileceğini ve nasıl başarılı online bir iş kurabileceğini öğretmeyi amaçlıyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Minimum çalışan ürün: Yeni iş fikrinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz?

Minimum çalışan ürün: Yeni iş fikrinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz?

Sana daha faydalı içerikler üretebilmek için bir kaç sorum var. Katkı sağlamak ister misin?

Eğer içeriklerimi okuduysan ve yazılarımı faydalı bulduysan devamı için seni daha iyi tanımak isterim. Bunun için bir takım sorular hazırladım. Aşağıdaki düğmeye basarak soruları görüntüleyebilirsin. 

>