Yazar: Barış Soref
 dakikalık okuma

Online işiniz veya işletmeniz ile ne satıyor olursanız olun, benzersiz bir satış teklifine ihtiyacınız olacaktır.

Açıkçası, hiçbir şey satmıyor dahi olsanız bile. Yani normal blogunuz veya ücretsiz verdiğiniz içerikler dahi, ürün veya hizmetiniz kadar benzersiz bir satış teklifine ihtiyaç duyar.

Bu yazımda, son derece etkili, ilgi çekici bir benzersiz satış teklifi oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Artı, ilham almak için birçok pratik örneğe birlikte göz atacağız.

Bu şekilde, başkalarının bunu nasıl yaptığına dair iyi ve kötü örneklere bakarak doğru bilgiyi öğrenebileceğimizi düşünüyorum.

Yaratmak istediğiniz iş fikrinin tutup tutmayacağını emin değilseniz minimum çalışan ürün başlıklı yazımı da incelemenizi tavsiye ederim.

Benzersiz Satış Teklifi Nedir?

Bunu biraz basitleştirmek ve açmak istiyorum. İlk olarak, terimi açıklığa kavuşturalım. Bu kavram pazarlama camiasında İngilizce olarak "Unique Selling Proposition (USP)" şeklinde tarif ediliyor. Ben bunun Türkçe karşılığı olarak "benzersiz satış teklifi" terimini kullanmayı tercih ediyorum, ancak bu "benzersiz satış noktası (unique selling point)" ile değiştirilebilir ve bazen "birincil fayda beyanı (primary benefit statement)" olarak da adlandırılır. Aynı şeyi ifade etmek için ben yazım boyunca kabul görmüş İngilizce terimin karşılığı olan USP kısaltmasını kullanacağım.

Ama şimdi daha önemli olan kısma gelelim benzersiz bir satış teklifi nedir?

Cevabı basit bir soru ile verelim.

Rakiplerin yerine neden senin ürününü seçmeliyim?

Bu soruya cevabınız ne kadar iyi olursa, USP'niz o kadar güçlüdür. Olay bu kadar basit.

Ürününüz ne olursa olsun, bir şekilde bazı fayda ve çözümler teklif etmektesiniz. (Bkz: Değer Bazlı İş Modeli)

Ve muhtemelen böyle bir fayda veya çözüm sunan tek kişi siz değilsiniz. Potansiyel müşterileriniz bunun çok iyi farkındadır, bu nedenle teklifinize baktıklarında akıllarından "neden sizi seçmeliyim?" sorusunu geçireceklerdir.

Özellikle kalabalık rekabeti yüksek bir alanda ürün geliştirme çabası içerisindeyseniz, daima daha büyük, daha eski ve daha köklü markalarla karşı karşıya kalırsınız. Bu koşulda yukarıdaki soruya bir cevap vererek kalabalıktan ayrışmak kesinlikle çok önemlidir.

USP'niz sadece sizin sunduğunuz ve sizi rakiplerinizden açıkça ayıran bir şeydir.

Bir şey satsanız da satmasanız da bunun aynı derecede doğru olduğunu unutmayın. Ziyaretçilerinizin "Neden farklı bir blog yerine senin blogunu okumalıyım?" sorusunun bir cevabına ihtiyacı vardır.

Yada "X sosyal medya platformunda başkası varken neden seni takip etmeliyim?" tipi bir sorunun cevabına.

Veya farklı bir bakış açıcı ile "Neden sınırlı zamanımı - dikkatimi - paramı senin ürünün için harcamalıyım?" sorusuna bir yanıt ihtiyacı vardır.

Bir İşletme USP Olmadan da Başarılı Olabilir mi?

Yazarlar Al Ries ve Jack Trout, "Pazarlamanın 22 Kuralı" adlı kitaplarında ilk pazara girmenin önemini vurguluyorlar. Onlara göre, daha iyi bir ürüne sahip olmaktansa ilk olmak daha iyidir.

Benzersiz bir satış teklifi, her bir işletme için son derece önemlidir, ancak ortalıkta çok iyi olan veya hiç bir USP'ye sahip olmayan pazar lideri şirketleri görürüsünüz. Bu sizi yanıltmasın. Genellikle bunların çoğu pazardaki büyük, sıkıcı dev firmalardır. Küçük girişiminiz için doğru konumlanmış benzersiz bir satış teklifine sahip olmak sizlere bu dev şirketlerle rekabet etme şansı verir.

Şimdi bu büyük firmaların bir USP'si yoksa benim neden olmalı diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı bu tip büyük firmaların genelde pazarda ilk veya ilklerden biri olmalarıdır. 

Açıkça belirtmeseler bile onların USP'si ilk olmaktır. Bu tip firmalar zamanında büyük yatırımlar yaparak marka tanınırlığı kazanırlar ve bu genelde yeni bir pazar yaratılmadıkça kopyalanamaz bir şey olmaktadır. (Örnek: Youtube)

Bu arada, yeni bir pazar yaratmaya çabalamak çok büyük bir kumardır. O tip yaklaşımları denemenizi pek önermiyorum.

Bana göre buradan çıkarmanız gereken sonuç şu olmalı: Büyük rakiplerinizde görünmese bile, kesinlikle bir USP'ye ihtiyacınız vardır. Tabi ki USP olmadan da yapabilirsiniz, ancak güçlü bir USP'ye sahip olmak, ürününüzü pazarlamayı ve satmayı çok ama çok daha kolaylaştıracaktır.

Benzersiz Satış Teklifinde Mutlaka Olması Gerekenler 

Yazımın devamına USP'nizin nasıl daha pratik ve ölçülebilir olabileceğini tartışarak devam etmek istiyorum.

İyi bir USP'nin şu beş kriteri karşılaması gerekir:

 1. Benzersiz olması gerekir.
 2. Arzu edilmesi gerekir.
 3. Tek bir cümleye sığacak kadar kısa olması gerekir.
 4. Açık ve spesifik olması gerekir.
 5. Çekici olması gerekir.

Şimdi bu faktörlerin her birine biraz daha ayrıntılı bakalım.

1. Faktör: Benzersizlik

Bu, tabi ki benzersiz bir satış teklifinin ana noktasıdır. USP'nizin başka hiç kimsenin sunmadığı bir şey olması ve sizi rakiplerinizden ayırması gerekiyor.

2. Faktör: Arzu edilen

USP'nin ideal potansiyel müşterinizin önemsediği bir şey olması gerekir. Ancak, öyle herkese yönelik bir arzudan bahsetmiyorum. Yalnızca belirli bir grup insana hitap etmesi gerekir. Şunu unutmayın ki; herkesi memnun etmek mümkün değildir.

3. Faktör: Kısa

Sonuç olarak USP, sizin işinizi diğerlerinden ayıran şeyi mükemmel bir şekilde özetleyen basit bir cümle olmalıdır. Kısa olması gerekir çünkü potansiyel müşterileriniz henüz işletmenizi veya ürününüzü tanımıyorken karşılarına çıkacak ilk tanım USP olacaktır.

4. Faktör: Spesifik

Alacalı ve kavramsal kelimelerden kaçınmanızı öneririm. Örneğin, "gizli marka değerinizi paraya çevirin" benzersiz ve kısa olabilir, ancak hiç de net değil. USP'niz için ilk taslaklarınızı yazarken her zaman kendinize şunu sorun: Bunu nasıl daha spesifik yani özgün hale getirebilirim? 

Ürününüzün nasıl zaman kazandırdığından bahsetmeyin, spesifik olarak ne kadar zaman kazandırdığını söyleyin. İfadeleriniz konusunda çok net olun ve basit bir dille yazın. Argo dilden kaçının.

5. Faktör: Çekici

Son olarakta, çekicilik faktörü. Bunu tespit etmek biraz zordur. Bir USP benzersiz, arzu edilen, kısa ve net olabilir, ancak yine de hafif ve unutulabilir olabilir.

Bir USP, gerçekten akılda kalıcı olduğunda, sizi gülümsettiğinde veya duygusal çekiciliği olduğunda ve doğrudan kendi deneyiminizle konuştuğunda çekici bir faktöre sahip olacaktır.

Benzersiz satış teklifi aynı zamanda ürünün ana başlığı mı olmalı?

Peki bir işletmenin USP'sini ne olduğunu nasıl anlarsınız?  Sadece ana başlığa mı bakarsınız? USP sadece bir başlık olabilir mi?

Hem evet, hem hayır.

USP'niz bir kavramdır ve bu kavram ana başlık ile iletilebilir, ancak iletileceği tek yer burası değildir.

USP'nin tabiki manşetten iletilmesi gerekiyor. Bu, başlık, alt başlık, resimler ve daha fazlasının bir kombinasyonu ile başarılabilir, ancak ziyaretçilerinizin teklifinizle ilgili neyin benzersiz olduğunu öğrenmeden önce uzun bir sayfayı aşağı kaydırmasına izin vermeyin.

Bir ziyaretçi ana sayfanıza 10 saniyelik bir bakış attıktan sonra ne yaptığınızı veya sizin için neyin benzersiz olduğunu bilmiyorsa, USP'nizi nasıl ilettiğinizi geliştirmeniz gerekir.

Kaçınmanız Gereken Üşengeç Benzersiz Satış Teklifleri

benzersiz satis teklifi 1

Artık USP üzerine biraz daha fikir sahibi olduğumuza göre konuyu pratik örneklerle daha derinlemesine inceleyelim.

USP üzerinde tipik üşengeç bir yaklaşım "en düşük fiyat bizde" olmaktadır.

Yeni başlayanlar genelde, işletme maliyetlerini anlamadıklarından dolayı, bir rakibe bakıp "Ben bunu daha ucuza yapabilirim" diye düşünürler.

Fakat fiyatlar marjlara değil! Değerlere dayalı olmalıdır.

Fiyat rekabetine asla girmemelisiniz!

İşletmeler birbiriyle rekabet ederken birbirlerine karşı avantaj elde etmek amacıyla fiyat veya kârlarını düşürecek eylemlere yönelirler. Bu fiyat rekabeti sonu olmayan dibe doğru bir yarıştır. Buna kapılmamanızı tavsiye ederim.

Kaçınılması gereken diğer bir USP tarzı da, "biz daha fazlasını sunuyoruz" şeklinde ortaya çıkmakta.

Bunun da aslında "daha düşük fiyat" USP'sinden hiç bir farkı yoktur. Ürününüze daha fazla özellik ekledikçe, mesela daha fazla depolama alanı, daha fazla içerik vb. sundukça, bu güzel bir bonus olacaktır, ancak ötesine geçemez.

Bazen daha fazlasını sunmak iyi bir ikincil satış noktası olabilir, ancak asla ana veya tek satış noktanız olmamalıdır.

Satışın Nerede Yapıldığını Bilin

USP'nizin tüm satışı tek başına yapması gerekmez. Aslında ürününüzü satmasına hiç gerekte yoktur. Bunun için diğer satış taktikleri zaten var.

USP'lerin işi, insanları ürününüzü satın almaya ikna etmek değildir. Bunun yerine, potansiyel ve hakiki müşterilerin zihinlerinde ürün ile ilgili bir dayanak noktası olarak algılamalarını sağlamaktır.

Örneğin bir kitabı baştan sona okudunuz. Fakat, mesela iki hafta sonra hatırlayabildiğiniz tek şey temel kavramlardan bazıları olmaktadır. Öyle değil mi?

Ziyaretçileriniz de web sitenizde aynı şeyi yaşarlar. Başlamak için hepsini okumayacaklardır ve okuduklarının çoğunu saatler içinde unutacaklardır. USP, unutmamalarını istediğimiz tek şeydir.

Her zaman bekleneni yapmak zorunda değilsin

Tutarlılığınızı korurken beklenmeyeni sunmak, mükemmel bir marka iletişiminin anahtarıdır. Bazen, görünüşte küçük ve hatta önemsiz bir faktör, etkili bir USP oluşturabilir. Aşağıdaki örneği inceleyelim:

benzersiz satis teklifi - sikayet var

Şikayetvar, onlarca şikayet uygulamasından biridir. Onların USP'si üst başlıkta belirtilmiş ve alt başlık ile tamamlanmakta. Şikayetinizi yazın, sesinizi duyurun.

USP şu şekilde özetlenebilir: "Şikayetinizin kıymetli olduğu tek adres!"

Analizimizi yapalım:

sikayetvar.com

benzersiz

Arzu Edilen

Kısa

Spesifik

çekici

Şikayetler genelde her ortamda göz ardı edildiğinden dolayı şikayeti kıymetli göstermek bir nevi, "biz sizin adınıza şikayetinizin takipçisi olacağız" algısı yaratmakta, buda benzersiz ve arzu edilen bir şeydir. 

Uzunluğuna ve spesifik olma özelliğine pek takılmak istemiyorum çünkü zaten alt başlıkta işletmenin amacı kısaca "Şikayetinizi yazın, sesinizi duyurun." şeklinde özetlenmiş.

Daha önce başka bir şikayet sitesini kullanmış fakat beklediği sonucu alamamış bir kişi için bana göre oldukça çekici bir algı yaratılmış. Bu ahliyle oldukça başarılı bir USP olduğunu düşünüyorum.

Kişisel Markalaşma

Kişisel markalaşma da, herhangi bir işletmeye USP eklemenin bir şeklidir. Sık sık videolarda, pazarlama aktivitelerinde görünmek, kişisel deneyimlerini ve görüşlerini şeffaf bir şekilde paylaşmak şeklinde ortaya çıkar.

benzersiz satis teklifi - barış özcan

Barış Özcan

Kişisel markalaşmanın harika bir örneği, ilgi alanlarını kişisel videolarla çok başarılı bir şekilde destekleyen Barış Özcan'dır. Barış'ın, oldukça etkileyici konular seçen, araştırmacı, samimiyetinden ve ciddiyetten asla ödün vermeyen bir duruşu var. 

Bu nitelikler Barış Özcan markasının USP'sini oluşturur - başka hiçbir yerde bulamayacağınız, "Sanat, tasarım, teknoloji hikayeleri".

barisozcan.com

benzersiz

Arzu Edilen

Kısa

Spesifik

çekici

Çoğu durumda, kişisel markalaşma ne kısa ne de spesifik olmayan bir USP'ye yol açar. Barış'ın yaptıklarında neden bu kadar başarılı olduğunu tam olarak öğrenmek zor değil. Benzersiz şahsının birçok yönü var ve hepsi farklı bir rol oynamakta. 

Doğru yapılan kişisel markalaşma her zaman benzersizdir. Söz konusu çekicilik ise kişinin özelliklerinden gelir.

Bir USP Nasıl Ortaya Çıkarılır ve Uygun Olduğundan Emin Olunur?

Harika bir benzersiz satış teklifini nasıl bulursunuz?

USP, işletmenizi, ürününüzü veya web sitenizi yaratmaya başlamanızın nedeninin büyük bir parçası olmalıdır.

Mesela belirli bir soruna çözüm ararken aradığınızı tam olarak bulamadınız ve bu yüzden kendi çözümünüzü yaratmaya karar verdiniz.

Belki de belirli bir konu çerçevesindeki diğer tüm web sitelerinin birbirine çok benzemesinden ve en önemli noktaları kaçırmasından bıktınız, bu yüzden kendi web sitenizi başlattınız. (Benim yaptığım gibi)

Başarılı online iş modellerinden örnekler verdiğim bu yazımda nelerin satılmaması gerektiğini de belirtmiştim.

 Kaçınılması gereken şeylerden biri de "ben de yapacağım" tarzı ürünleridir. Mevcut bir işletmeyi kopyalamak, aynı pastadan bir parça alabileceğinizi düşünmek, başarı tarifi değildir.

Aynı şey, müşteri odaklılıkla başlamayan herhangi bir iş yapısı için de geçerlidir.

Sadece daha fazla para kazanmak için bir web sitesi veya ürün oluşturursanız, odağınızı değiştirmeniz gerekir.

İşinizin başlangıcında, gelecekteki müşterilerinize neler sunabileceğinize ve neden sizden satın almanın rakiplerinize nazaran daha iyi olacağına odaklanmanız gerekir.

Fikirlerinizi daima test etmelisiniz

Tim Ferriss, “4 saatlik hafta” kitabı ile ünlüdür.

USP'si nedir? "Az Çalış , Çok Kazan ve İyi Yaşa!"

Kişiliğinin ve 4 saatlik konseptin bir birleşimi: minimal bir zaman dilimine sıkıştırılmış büyük hedefler.

Onu da bu fikirlere sadece şans getirmedi. İlk kitabını yayınlamadan önce, AdWords PPC kampanyaları yürüttü ve birkaç potansiyel kitap başlığını birbirine karşı test etti. Reklamlarda, kitabın zaten varmış gibi görünmesini sağladı ve hangi başlığın en çok dikkat çektiğini (tıkama oranlarına göre) açıkça belirleyene kadar testleri yaptı. “4 Saatlik Hafta”, kişisel favorisi olmasa da testi kazandı.

USP'nizin çekiciliğini test etmek için benzer bir şeyi yapabilirsiniz. Alternatif olarak, bir anket çalıştırabilir veya benim yazılarımı da takip ederek gelecekteki potansiyel müşterilerinizden geri bildirim almanın bir çok başka yollarını da bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için Yeni iş fikirinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz? başlıklı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

Benzersiz Satış Teklifi Örnekleri

Dijital bilgi ürünleri online pazarlarda her zaman alıcı bulmuştur ve gelecekte de daima artarak bulmaya devam edecektir. Bu sebeple ben, online pazarlarda bilgi ürünleri yaratmayı ve satmayı savunuyorum.

Bir dijital ürünü bir kez yaratıp yıllarca satabilirsiniz. Bu şekilde rakip ürünler ve işletmelerden farklılaşma olanağınız olacaktır.

Tamamen yeni ve devrimci bir şey yaratmaya çalışmak çok fazla yaratıcılık gerektirir ve aynı zamanda yüksek bir başarısızlık riski taşır. Ben bu yaklaşımı önermiyorum.

Başlangıçta hiç yapılmamış olanı yapmaya çabalamamalısınız. Sizlere işinizi çalıştığını bildiğiniz kavramların üzerine inşa etmeyi öneriyorum. Şunu bilmelisiniz ki; bir pazarı anlayabilir ve iyi bir USP oluşturmayı bilirseniz, çoğu girişimcinin önüne geçersiniz.

Şimdi, USP'lerin nasıl yapılacağı ve nasıl yapılmayacağı hakkında daha fazla fikir edinmek için aşağıda Türkiye'de bulunan bazı örnekleri inceleyeceğiz.

Fakat şunu not etmek istiyorum. Aşağıdaki örneklerin, söz konusu gerçek ürünlerin veya web sitelerinin kalitesi ve başarısı hakkında hiçbir açıklama yapmayacağım. Çünkü berbat bir USP ile başarılı bir işiniz de olabilir.

Bir çok işletmenin en önemli unsurlarından biri USP'dir. Doğru yaparsanız işleri kolaylaştırır. Açıkçası aşağıda harika bir USP'ye sahip, ancak diğer açılardan yetersiz kalan ve bunun tersi olan online işletmelerin de örnekleri olabilir.

Freelencer Hizmeti Sunan Örnekler

benzersiz satis teklifi otherapp

Otherapp web sitesi, Türkiye de de onlarca bulunan örnekleri gibi freelancer çalışma yapanlar ile bu tip hizmetleri almak isteyenleri buluşturan bir web sitesi. Gelir modeli yaptığı aracılıktan komisyon almak üzerine kurulmuş. 

USP olarak şunu kullanmışlar; "İhtiyacın Olan İşlerini Yapabilecek Yetkin Öğrenciler Bul!"

otherapp.com

benzersiz

Arzu Edilen

Kısa

Spesifik

çekici

USP pek kısa değil ve diğer rakiplerine göre benzersiz de değil. İhtiyacın olan işler kavramını diğer rakiplerde kullanmış.

Fakat otherapp'i diğer rakiplerinden farklı kılan özelliği cümlenin içerisindeki "Öğrenciler Bul" kısmı. Burada bir odaklanma var.

Bu tip sitelerde genelde freelencer ayağına hep profesyonel işletmeler kaydolup yüksek fiyatlar isteyebilirler. 

Bu site de ise bu tiplerle değil de gerçekten ihtiyacı olan öğrencilerle karşılaşacağımız vaad ediliyor. İşte bu bir ayrışma noktasıdır. Spesifiktir, odaklıdır. Tabi ki rakip sitelerde de öğrenciler bu hizmeti vermektedir ama fark bu kavramın USP'de kullanılmasıdır.

Emin olun ki orada sadece öğrenciler yazdığı için bu işletmeyi tercih edenler olacaktır. Bu şekilde erişmeye çalıştıkları kitleyi de öğrenciler olarak tanımlamaktadırlar. Yani herkes değil! Öğrenciler odaklı. Zaten sitenin hakkımızda kısmına bakarsanız kurucularının da bu fikri öğrencilik hayatlarında karşılaştıkları ihtiyaçlardan çıkardıklarını görebilirsiniz.

Bana göre otherapp büyük rakiplerinden USP ile farklılaşma yoluna gitmeyi başarmıştır. Başarılı bir girişim olduğundan da şüphem yok. 

Aşağıda diğer rakip web sitelerinin USP'lerini de ekliyorum. Göründüğü gibi bir çoğu isimlerinde bile farklılaşamamışlar. Her biri birbirinin kopyası gibi duruyor. Yorum sizin.

 • bionluk - "Yetenekli freelancer'larla daha çok iş yapın.
 • sadeceon - "Ondaki Yetenek Kimsede Yok!"
 • hepsion - "Yeteneklerin Hepsi On'da!.."
 • armut - "Hizmet Piş, Ağzıma Düş. İhtiyacın olan hizmete kolayca ulaş, bekleyen işlerini hallet"
 • uzmankirala - "İstediğin Hizmet Ayağına Gelsin"

Gördüğünüz gibi hepsi de aynı tip kelime oyunları üzerine gitmişler. Bana göre armut dışındakiler USP'lerini ziyaretçilere ilk birkaç saniye içinde iletmede oldukça başarısızlar. Armut'un bu konuda başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum. 

Logo Tasarım Hizmeti Sunan Örnekler

Analizi biraz daha dar bir çerçevede incelemek üzere google'a "logo tasarımı yaptırmak istiyorum" yazdım. Çıkan sonuçlardaki örnekleri inceleyelim. 

benzersiz satis teklifi - tasarla tasarlat

Tasarlatasarlat web sitesi logo tasarım sürecini birden çok tasarımcının işlerini bir yarışma ile müşterilerine sunarak diğer rakiplerinden farklı bir yaklaşımda bulunan bir web sitesi.

Basitçe açıklamak gerekirse müşteri bir bütçe ile bir logo işi tanımlıyor ardından, tasarımcılar bu işi almak için birbirleri ile yarışıyorlar. Kazananı müşteri belirliyor ve bütçe kazanan tasarımcıya gidiyor. Sitede bu bütçeden komisyon alarak gelir kazanıyor.

USP olarak şunu kullanmışlar; "Seçme özgürlüğünün mutluluğunu, kitle katılımın gücü ile keşfet"

tasarlatasarlat.com

benzersiz

Arzu Edilen

Kısa

Spesifik

çekici

Şimdi burada göze çarpan ilk durum bu kadar komplike bir süreci bir USP ile açıklamaya çalışmış olmalarıdır. Bu sebeple uzun ve anlamsız bir cümle ortaya çıkmış.

Kitle katılımının logo yaptırma sürecinde çekici bir durum olduğu aşikar. Özgürlük ve mutluluk gibi insani duygular ile arzu da yaratılmaya çabalanmış. Fakat bunu biraz daha üzerinde düşünülmüş yaratıcı bir USP ile de yapabilirlerdi diye düşünüyorum.

Bana göre işi hiç bilmeyen bir kişi için biraz anlamsız bir cümle var ortada.

Spesifiklik ise üst başlıktaki "Tasarıma mı ihtiyacınız var?" sorusu ile oluşturulmaya çalışılmış ama kimden bahsettiği anlaşılmıyor. Yani tasarıma ihtiyacı olan herkesten bahsediyor ve bu spesifik değil!

Karşılaştırma için aşağıda diğer bulduğum web sitelerinin USP'lerini ekliyorum.

 • freegrafiker - "pimi çekilmiş fikirleriniz için, görsel muharebe desteği"
 • grafiktasarımcım - "markanız bizimle güçlensin"
 • idemama - "Türkiye'nin Logo Tasarım Merkezi"
 • kornea - ""Logo tasarımı" her zaman yeni başlangıçları ifade eder. Yeni başlangıçlar ve yeni heyecanlar..."
 • logoloji - "Özgün Logo Fikirleri"

Bu örneklerde göründüğü gibi hiç bir işletme birbirinden bir türlü farklılaşamıyor. Herkes bana gel en güzelini ben yaparım demekten öteye geçemiyor.

Sadece tasarlatasarlat.com burada sıyrılmış gibi görünüyor. Sizce logo tasarım işi olan bir kişi bu 6 alternatif arasında işi hangisine verirdi?

Ön Muhasebe Programı Sunan Örnekler

Birazda online yazılım pazarını incelemek istedim. Bunu için her işletmenin ihtiyacı olan bir ürün seçtim. Ön muhasebe programlarını potansiyel olarak her işletme kullanabilir öyle değil mi? Bakalım ayrışmayı nasıl başarmışlar yada başarabilmişler mi?

benzersiz satis teklifi - parasut

Paraşüt benimde kendi işlerimde kullandığım içini dışını oldukça iyi bildiğim bir online ön muhasebe yazılımı. Yukarıda da belirttiğim gibi bu tip yazılımlar her işletmeye hitap edebildiğinden dolayı ayrışmaları biraz güç oluyor. 

USP olarak şunu kullanmışlar; "e-Fatura, e-Arşiv ve e-SMM'de on binlerce işletmenin tercihi Paraşüt ön muhasebe programı!"

parasut.com

benzersiz

Arzu Edilen

Kısa

Spesifik

çekici

Açıkçası burada göze çarpan tek şey e-fatura ve benzeri elektronik muhasebe olanaklarının bu yazılım tarafından karşılanıyor olmasıdır.

Ben ihtiyacım olduğunda araştırma yaparken bir ön muhasebe programı aramaktan ziyade e-fatura işlerini acaba hangi programla yapabilirim diye yaklaşmıştım ve paraşüt'ü bulduğumda tercih etmemin tek sebebi de buydu. 

Sonuçta ön muhasebe dediğimiz her zaman yapılmakta olan ve aşağı yukarı aynı olan bir süreç.

Kolay kullanım burada tabi ki önemli bir kriter fakat, aşağıda da göreceğiniz üzere herkes USP'sini bu karta oynayınca anlamsız kalıyor.

 • hesapcini - "Kullanımı Kolay Ön Muhasebe Programı"
 • bizimhesap - "Bizim Hesap’a Geçiş Yapmak Çok Kolay"
 • kolaybi - "Ön muhasebe programı ile işinizi büyütmenin KolayBi' yolu var!"
 • microX - "Gelir ve giderlerinizi kolayca takip edin, enerjinizi işinizi büyütmeye saklayın."
 • noyax - "İşletmenizde işlerin ve üretim süreçlerinin bir an önce bir düzene girmesini istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Dijital Ajans Hizmeti Sunan Örnekler

Dijital ajanslar yazılarımda bahsettiğim online dijital ürünleri yaratma, pazarlama ve tüm satış aktivitelerini profesyonel olarak planlama hizmetlerini vaad eden işletmelerdir. Dolayısı ile USP oluşturmakta yaratıcı ve kabiliyetli olmaları gerekiyor.

Rekabetin oldukça yüksek olduğu bir pazar. Bakalım aşağıda örnek gösterdiğim dijital ajanslar USP kullanarak ayrışmayı başarabiliyorlar mı?

benzersiz satis teklifi - sherpa

Sherpa benim daha önceden bildiğim ve bu alanda gördüğüm en profesyonel dijital ajanstır. Engin bilgi ve deneyimlerini işlerine yansıttıkları gibi USP seçimlerinin de mükemmel bir ders niteliğinde olduğunu düşünüyorum.

İnceliyelim: "Biz, kullanıcı deneyimi odaklı bir dijital tasarım stüdyosuyuz."

sherpa.dijital

benzersiz

Arzu Edilen

Kısa

Spesifik

çekici

Doğrusu bu USP kendi başına yapılan işi o kadar yerinde özetliyor ki buna uzun demek doğru olmaz. İşin kendisinin ne olduğunu, hangi kesim için olduğunu, odak noktasını basitçe tarif ediyor. Bu basit yapısı ile tüm rakiplerinden farkını, anında ortaya koyabiliyor. 

 • fikirisler - "İyi bir ajans, yapabildiğini söyleyen ve söylediğini yapan bir ajanstır..."
 • poligoninteractive - "Birlikte bir çay ya da kahve içerken, dijital pazarlamada rakiplerinize göre durumunuzu değerlendirelim."
 • Ada agency - "Bilge olmak için hiç bir zaman geç değildir - Daniel Defoe, Robinson Crusoe"
 • dijitalfabrika "İşinize Dijital’in Gücünü Katın"
 • netuce "Kurumların tüm iş süreçlerine yönelik dijital ürün ve servis hizmetleri sağlıyoruz."
 • fikirbuzz "Doğru içeriği akılda kalıcı mesajlarla, doğru zamanda ve doğru mecrada hedef kitleniz ile buluştururuz."

Sonuç

İyi veya kötü benzersiz bir satış noktasının, özellikle rekabetin yüksek olduğu pazarlarda nasıl bir fark yaratabileceğini göstermek istedim. Daha önce de belirttiğimi gibi, güçlü bir USP başarılı bir online işletme için kesinlikle gerekli değildir, ancak neredeyse her yönünü kolaylaştırır, bu nedenle üzerine kafa patlatmaya değecektir.

İnternetten satış yapmak için fiziksel ürünler yerine dijital ürünleri tercih etmek için 6 sebep başlıklı yazımda ne tip dijital ürünler yaratabileceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz.

Sizin de bu örneklerden herhangi bir çıkarımınız oldu mu? Bir USP üzerinde çalışmayı planlıyor musunuz? Yorum bırakarak görüşlerinizi benimle paylaşabilirsiniz.


 • 2 gün içerisinde birçok makalenizi okudum. Detaylı anlatımınız, her konuda mutlaka örneklerle konuyu izah etmeniz ve konuların hem doğru hem yanlış taraflarını göstermeniz çok yardımcı oluyor. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

  • Merhaba Emil,
   Katkı sağladığın için çok teşekkür ederim. Bu tip konularda kaliteli Türkçe içeriğin biraz az olduğunun farkındayım. Bu sebeple benzer içerikler üretmeye devam edeceğim. Seni de mail yolu ile haberdar edeceğim. Desteğin için tekrar teşekkürler, benim için gerçekten önemliydi.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Barış Soref

  Geçmişteki başarısız geleneksel ticari girişimlerimin ardından tamamen kendi çabalarım ile dijital ürün geliştirme ve pazarlama stratejileri alanında çalışmalarımı sürdürmekteyim. fikirsende platformu üstünden kendine ait dijital ürünlerini nasıl geliştirebileceğini ve nasıl başarılı online bir iş kurabileceğini öğretmeyi amaçlıyorum.

  Şunlar da hoşunuza gidebilir

  Minimum çalışan ürün: Yeni iş fikrinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz?

  Minimum çalışan ürün: Yeni iş fikrinizin ilgi göreceğinden mümkün olan en hızlı şekilde nasıl emin olabilirsiniz?

  Sana daha faydalı içerikler üretebilmek için bir kaç sorum var. Katkı sağlamak ister misin?

  Eğer içeriklerimi okuduysan ve yazılarımı faydalı bulduysan devamı için seni daha iyi tanımak isterim. Bunun için bir takım sorular hazırladım. Aşağıdaki düğmeye basarak soruları görüntüleyebilirsin. 

  >